Nieznośna lekkość bytu. Życie Milana Kundery

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 08:40
W "Rozmowach po zmroku" zapraszamy na kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury", którą tym razem poświęcimy Milanowi Kunderze, czeskiemu i francuskiemu pisarzowi i eseiście, znanemu przede wszystkim jako autor "Nieznośnej lekkości bytu".
Milan Kundera (1980 r.)
Milan Kundera (1980 r.)Foto: Elisa Cabot /Flickr/CC

Milan Kundera urodził się w 1929 r. w rodzinie inteligenckiej - jego ojciec był dyrektorem Akademii Muzycznej w Brnie. Przyszły pisarz od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie, studiował także muzykologię.

Doświadczenia okupacji niemieckiej popchnęły go w kierunku poglądów marksistowskich. Od 1948 r. był członkiem Czeskiej Partii Komunistycznej, z której został usunięty za działalność antypartyjną w 1950 r. Wtedy też musiał przerwać studia literatury na Uniwersytecie Karola w Pradze, które udało mu się jednak ukończyć w 1952 r.

Ponownie przyjęty do partii w 1957 r., został w 1970 r. kolejny raz usunięty po publikacji powieści "Żart", będącej satyrą na życie w komunistycznej Czechosłowacji. Objęty zakazem publikowania swoich dzieł, w 1975 r. wyemigrował do Francji. Podobnie jak inni czescy intelektualiści był zaangażowany w Praską Wiosnę. Akcja jego najsłynniejszej powieści - "Nieznośnej lekkości bytu" z 1984 r. - dzieje się właśnie w okresie Praskiej Wiosny i jest historią małżeństwa, które wiedzie życie w Pradze tamtego czasu.

Do dyskusji o jego twórczości w audycji z cyklu "Życie na miarę literatury" zaprosiliśmy Aleksandra Kaczorowskiego, Leszka Engelkinga i Andrzeja Jagodzińskiego. Na pytania tzw. "kwestionariusza Prousta" odpowie tym razem Zbigniew Machej.

Na "Rozmowy po zmroku" zapraszają Dorota Gacek i Andrzej Franaszek.

6 lutego (czwartek), godz. 21.30-22.30

mc/jp

Czytaj także

Bruno Schulz – chytry komentator świata

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 18:00
- Schulzowska Księga nie jest żadną pełnią, skarbnicą wszelkiej wiedzy. Księga to strzępek, szpargał, punkt wyjścia do chytrego ataku na jednoznaczny świat - mówił w Dwójce filozof Adam Lipszyc o jednym z wątków prozy Brunona Schulza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jack Kerouac - niszcząca legenda jednej książki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:00
- Po książce "W drodze" Kerouac nie napisał niczego godnego uwagi. Sam pisarz uważał jednak inaczej. Sfrustrowany, brutalnie atakował nie tylko krytyków literackich - mówił w Dwójce Marcin Sendecki o sławnym przedstawicielu pokolenia bitników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń