Jak Stanley Kubrick ratował świat

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 19:00
15 lat temu zmarł Stanley Kubrick. W czwartkowym "Sezonie na Dwójkę" opowiadać o nim będą dr Piotr Kletowski, autor monografii słynnego reżysera "Filmowa odyseja Stanleya Kubricka" oraz reżyser Jakub Pączek.
Stanley Kubrick podczas zdjęć do filmu Barry Lyndon
Stanley Kubrick podczas zdjęć do filmu "Barry Lyndon"Foto: Wikimedia/CC

Reżyser w swym dorobku, na który składa się trzynaście pełnometrażowych filmów, z ironicznym zacięciem odsłonił paradoksy zachodniej kultury - z jednej strony posłusznej altruistycznym, judeochrześcijańskim imperatywom, z drugiej opierającej się na brutalnej przemocy prowadzącej do totalnej destrukcji. Ocalić cywilizację może tylko dopuszczenie do głosu spychanego od wieków przez zmaskulinizowaną kulturę przemocy i śmierci "elementu kobiecego" - realizującego w jego obrazach funkcję zbawiennej ofiary. (mat. wydawnictwa Korporacja Ha!art, wydawcy książki "Filmowa odyseja Stanleya Kubricka")

Na spotkanie dr Piotrem Kletowskim i reżyserem Jakubem Pączkiem w "Sezonie na Dwójkę" zaprasza Marcin Pesta.

13 marca (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc/bch

Zobacz więcej na temat: FILM filozofia kino KULTURA
Czytaj także

Lars von Trier – skandale, Hollywood i oświeceniowe przypowiastki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 13:00
Czy najnowsze dzieło reżysera to interesująca propozycja moralności, czy intelektualno-stylistyczne bzdury? I czy największym dziełem Larsa von Triera jest... Lars von Trier? Przed premierą głośnej "Nimfomanki" rozmawialiśmy w Dwójce o twórczości duńskiego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erotyczne gry z władzą – uwodzicielski film Greenawaya

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:00
– To katalog najważniejszych tematów Petera Greenawaya, a także wyzwanie, któremu nie każdy widz sprosta. Dla wielbicieli twórczości reżysera to jednak lektura obowiązkowa – mówiła w Dwójce krytyczka filmowa Magda Sendecka o filmie "Goltzius and the Pelican Company".
rozwiń zwiń