Paul Auster. Historia przemijania

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 11:00
Trzydzieści lat po wydaniu autobiograficznej książki "Wynaleźć samotność” Paul Auster po raz kolejny zaprasza nas za kulisy swojego życia. O "Dzienniku zimowym" porozmawiamy w audycji "Życie na miarę literatury".
Paul Auster
Paul AusterFoto: PAP/ XAVIER BERTRAL

Auster rozpoczął pisanie "Dziennika zimowego” na miesiąc przed swoimi 64. urodzinami. Co ciekawe, tekst jest pisany w drugiej osobie, jakby autor samemu sobie opowiadał swoje życie. Właściwie główny bohater dziennika to ciało - zmieniające się, doznające urazów, bólu, przyjemności, rozkoszy i najprostszych zmysłowych odczuć: chłodu, ciepła słońca, przyjemności leżenia w gorącej kąpieli.

"Dziennik zimowy” jest także opowieścią o miejscach i ludziach, których autor spotkał w swoim życiu. O miłościach, romansach, przyjaźniach i nieuchronnie zbliżającej się starości.

(materiały prasowe Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak)

Do dyskusji o książce i twórczości Paula Austera w audycji "Życie na miarę literatury" Dorota Gacek i Andrzej Franaszek zaprosili: Annę Marchewkę, Grzegorza Jankowicza i Krzysztofa Zabłockiego. Na pytania z tzw. kwestionariusza Prousta odpowie tym razem Agnieszka Drotkiewicz.

10 kwietnia (czwartek), godz. 21.30-22.30

bch/mc

Zobacz więcej na temat: literatura Nowy Jork
Czytaj także

Melancholia w literaturze – poznanie i terapia

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:42
Kolejną audycję z cyklu "Życie na miarę literatury" poświęciliśmy fascynującemu i niejednoznacznemu – otwartemu na wielość odczytań – motywowi melancholii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milan Kundera – biografia nie całkiem ukryta

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 19:00
– Deklarując niechęć do mówienia o własnym życiorysie, Kundera prowadził literacką grę, wielokrotnie umieszczając w swoich książkach partie mniej lub bardziej jawnie autobiograficzne – mówił w Dwójce Leszek Engelking o pisarzu, który skończy w tym roku 85 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przed koszmarami Lovecrafta nie da się uciec

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 15:00
Stephen King, który uważał Lovecrafta za swego mistrza, chciał kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny. Gdy jednak spróbował je sobie wyobrazić, przeraził się tak bardzo, że porzucił ten pomysł.
rozwiń zwiń