Takie są polskie wesela

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 12:00
O niezwykłym projekcie Muzeum Etnograficznego w Krakowie porozmawiamy we wtorkowych "Rozmowach po zmroku".
Takie są polskie wesela
Foto: East News/Glowimages

Celem projektu badawczego jest rozpoznanie oraz zinterpretowanie zjawiska współczesnego ślubu i wesela, współczesnej obyczajowości i rytuałów związanych ze zmianą statusu par. Innymi słowy: stworzenie etnografii norm i wartości oraz przeobrażeń społecznych, jakim podlega obyczaj ślubno-weselny.

Na rozmowę z antropolożkami zaangażowanym w realizację projektu - Magdaleną Zych, Dorotą Majkowską-Szajer oraz Karoliną Dudek - zaprasza Piotr Kędziorek.

27 maja (środa), godz. 21.30-22.30

mm/mc

Zobacz więcej na temat: KULTURA
Czytaj także

Przegapiana teraźniejszość. Nostalgiczne zacięcie polskiej etnografii

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 18:00
- Nasze środowisko jest podzielone: są etnografowie narzucający pewne kanony, mówiący zespołom ludowym, jak się powinno tańczyć. Z drugiej strony jest grupa ciesząca się z każdego twórczego przejawu ludzi, których badamy - mówiła w Dwójce etnolożka dr Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogródki działkowe miały zapełnić wolny czas robotnikom

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 19:00
- Pracodawcy byli przychylni temu, żeby robotnicy posiadali kawałek ziemi. Obawiali się, że gdy ich pracownicy będą mieli za dużo wolnego czasu, to będą myśleć, że jest im źle i zaczną się buntować - mówiła w Dwójce Barbara Kożuch z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chłopi – niechciani rodzice Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 21:00
– Większość polskiej klasy średniej nie przyjmuje do wiadomości, że są potomkami ludzi, którzy byli beneficjentami zniknięcia Żydów i ułatwionego przez władze komunistyczne awansu społecznego – mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder, autor książki "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej".
rozwiń zwiń