Stu osiemnastu morderców

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 19:29
Historie wojskowych, funkcjonariuszy bezpieki i aparatu sprawiedliwości. Wśród nich kaci, wykonujący wyroki śmieci na Żołnierzach Niezłomnych, walczących w polskim powojennym podziemiu niepodległościowym, ale również prokuratorzy i sędziowie.
Fragment okładki książki Lista oprawców Tadeusza Płużańskiego
Fragment okładki książki "Lista oprawców" Tadeusza PłużańskiegoFoto: Wydawnictwo Fronda/mat. prasowe

/

Tadeusz Płużański, dziennikarz, historyk i publicysta, a także prezes Fundacji "Łączka", która sprawuje opiekę nad Kwaterą Na Łączce na warszawskich Powązkach, wychodzi z założenia, że o ile o ofiarach stalinowskiej bezpieki wiemy coraz więcej, o tyle w ich cieniu wciąż pozostają oprawcy. Stąd kolejna (po "Bestiach. Mordercach Polaków", "Oprawcach. Zbrodniach bez kary" i "Bestiach 2") próba opowiedzenia o mrocznych kartach historii powojennej Polski.

Książka "Lista oprawców" ukazała się nakładem wydawnictwa Fronda. Program 2 Polskiego Radia objął patronat medialny nad publikacją.

Na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim w "Notatniku Dwójki" zaprasza Paweł Siwek.

2 czerwca (poniedziałek), godz. 15.00-15.30

mc/jp

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje na Powązkach. Poznamy nazwiska kolejnych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 17:37
IPN ogłosi 28 lutego kolejne nazwiska ofiar komunistycznej bezpieki, które zidentyfikowano po ekshumacjach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wśród poszukiwanych są gen. August Emil Fieldorf "Nil", rotmistrz Witold Pilecki, ppłk Łukasz Ciepliński "Pług".
rozwiń zwiń