Tajemnice drugiego obiegu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 19:00
O wydawnictwach podziemnych lat 70. i 80. oraz o latach przełomu porozmawiamy w sobotniej "Strefie literatury"
Polskie książki i broszury podziemne z lat 80.
Polskie książki i broszury podziemne z lat 80.Foto: domena publiczna (wikipedia, Julo)

O historii podziemnego ruchu wydawniczego opowie Jan Strękowski - polonista , dziennikarz i filmowiec oraz działacz opozycji w PRL.  O pracy w drugoobiegowym wydawnictwie Krąg i o wychodzeniu wydawnictw z podziemia mówił będzie Andrzej Rosner - historyk, działacz opozycyjny i wydawca. W audycji posłuchamy także opowieści Mirosławy Łątkowskiej - działaczki Solidarności Walczącej, uczestniczki podziemnego ruchu wydawniczego we Wrocławiu, dziś wydawcy. Zabrzmią ponadto fragmenty wspomnień opublikowanych w "Bibule" wydawanej przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

Na "Strefę literatury" zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

8 czerwca (niedziela), godz. 18.00-19.00

mm

Zobacz więcej na temat: 1989 KSIĄŻKA Solidarność
Czytaj także

Niespodzianka – nawet łączniczki AK wspierały komitet wyborczy Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 14:00
– Nazywaliśmy je "szarymi panterami". W przeciwieństwie do nich młode dziewczyny mogły się spóźnić, a nawet nie przyjść na spotkanie. Gdyby jednak nie przyszła "pantera", oznaczałoby, że umarła – wspominał wybory parlamentarne 1989 roku Bartłomiej Piotrowski, członek NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wujec: chłopski rodowód przydał mi się w opozycji

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 17:00
"Jak się nie uspokoisz, to wrócisz do pasania krów" - usłyszał gość Jerzego Kisielewskiego od oficera SB, gdy jako student organizował otwarte dyskusje, w których udział brali księża i marksiści. Jak przyznał w Dwójce, to doświadczenie ukształtowało jego stosunek do systemu komunistycznego.
rozwiń zwiń