Niesamowita zwyczajność. Twórczość Karla Krolowa

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 19:00
W czwartkowym "Notatniku Dwójki" dr Tomasz Ososiński opowie o twórczości znakomitego niemieckiego poety, prozaika i tłumacza - Karla Krolowa.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Adamantios/Wikimedia, lic. CC-BY-S

Karl Krolow urodził się w 1915 w Hanowerze, zmarł zaś w 1999 r. w Darmstadcie. Od lat 50. uważano go za jednego z największych poetów niemieckich drugiej połowy XX w. W 1956 r. został uhonorowany Nagrodą Georga Büchnera, najważniejszym - obok Nagrody Goethego - wyróżnieniem dla twórcy niemieckojęzycznego. Pisarz był także autorem prozy oraz tłumaczem z francuskiego i hiszpańskiego.

Niedawno w "Literaturze na Świecie" ukazały się wiersze Karla Krolowa w przekładzie dra Tomasza Ososińskiego, gościa "Notatnika Dwójki". W audycji usłyszymy je w interpretacji Andrzeja Mastalerza.

Na audycję zaprasza Witold Malesa.

26 czerwca (czwartek), godz. 15.00-15.30

Dr
Dr Tomasz Ososiński, fot.Grzegorz Śledź/PR2

mc/jp

Zobacz więcej na temat: literatura Niemcy poezja
Czytaj także

Polska – Austria. Wszyscy tłumaczą Ilse Aichinger

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:30
- Przekłady w tomie to dzieło 35 osób, wśród których są uczestnicy warsztatów translatorskich oraz najwybitniejsi polscy tłumacze z języka niemieckiego. To ich hołd dla austriackiej pisarki - mówił w Dwójce Jacek Buras o książce "Mój zielony osioł" Ilse Aichinger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Max Blecher – zapomniany "rumuński Schulz"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 16:30
- Pisarz ten był mało znany nawet w Rumunii. Jedną z przyczyn tego było krótkie życie i ciężka choroba, która izolowała go od ludzi - mówiła w Dwójce Joanna Kornaś-Warwas, tłumaczka książki "Zdarzenia w bliskiej nierzeczywistości" Maxa Blechera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy, Polacy i Szczecin. Muzeum z podwójną historią

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:30
– W końcu sali widzimy czarną przestrzeń, pokazującą bardzo skomplikowane losy wojenne niemieckiego miasta, które w 1945 r. stało się miastem polskim – mówił dr Dariusz Kacprzak z Muzeum Narodowego w Szczecinie, oprowadzając słuchaczy Dwójki po tej placówce.
rozwiń zwiń