Powróćmy do Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 22:00
We wtorkowym "Notatniku Dwójki" porozmawiamy o jednej z najgłośniejszych legend polskiej poezji i wydanym właśnie reprincie niepublikowanego nigdy wcześniej brulionu z często zaskakującymi juweniliami pisarza.
Klatka schodowa w rodzinnym domu Rafała Wojaczka
Klatka schodowa w rodzinnym domu Rafała WojaczkaFoto: Piotr Frydecki/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Przywykliśmy myśleć o Rafale Wojaczku jako buntowniku, poecie przeklętym. Tymczasem badacze zwracają uwagę, że na jego wiersze, obok intensywnego życia, miały wpływ intensywnie przeżywane lektury. Widać to już w młodzieńczym brulionie z 1964 roku, który właśnie po raz pierwszy się ukazał, co więcej - w formie faksymile.

O tym niezwykłym zeszycie i niejednoznacznym poecie w "Notatniku Dwójki" opowiedzą jego przyjaciel Bogusław Kierc, a także poeta Krzysztof Siwczyk z Instytutu Mikołowskiego.

Na audycję zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

1 lipca (wtorek), godz. 15.00-15.30

mc/bch

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Czytaj także

Iren Baumann: w Szwajcarii poezja jest Kopciuszkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:30
– Szwajcarscy wydawcy zwykle na początku pytają mnie, czy nie mam może w szufladzie gotowej powieści – mówiła w Dwójce szwajcarska poetka Iren Baumann, która nominowana była w tym roku do nagrody "Europejski Poeta Wolności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poeta cały w psiej sierści. Marcin Świetlicki z Nagrodą Literacką Gdynia

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 19:00
– Mam w domu rudą bokserkę, która często się do mnie przytula. Nawet tu, w Gdyni, ludzie zdejmują ze mnie jej sierść. Jeden z moich wierszy mówi o takim człowieku jak ja. Staje on wobec wszechświata cały unurzany w czymś ziemskim – mówił w Dwójce Marcin Świetlicki, laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom poezji "Jeden".
rozwiń zwiń