Marlon Brando – legenda i rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 08:55
1 lipca minęła 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych artystów światowego kina – Marlona Brando. W kwietniu zaś wspominaliśmy 90. rocznicę jego urodzin. W środowy wieczór w Dwójce porozmawiamy o tym niezwykłym aktorze.
Marlon Brando w scenie z filmu Na nabrzeżach (On the Waterfront) z 1954 roku.
Marlon Brando w scenie z filmu "Na nabrzeżach" (On the Waterfront) z 1954 roku. Foto: PAP/EPA

Już za życia stał się legendą, a styl gry aktorskiej "à la Brando" naśladowało wielu artystów (od Jamesa Deana począwszy). Wykształcony w słynnym Actors Studio jak mało kto potrafił nadać swym rolom piętno własnej charyzmatycznej osobowości. Wystarczy przypomnieć takie choćby jego role, jak Stanley Kowalski z "Tramwaju zwanego pożądaniem", pułkownik Kurtz  z "Czasu Apokalipsy", Don Vito Corleone z "Ojca chrzestnego" czy te z filmu Kazana "Na nabrzeżach" oraz Bertolucciego "Ostatnie tango w Paryżu", żeby zdać sobie sprawę, jaką stratę poniosło światowe kino z jego odejściem.

Do legendy, którą stał się już za życia, przyczyniły się także jego nietuzinkowe pomysły (np. kupno wyspy na  Pacyfiku), osobiste tragedie (syn skazany za zabójstwo; samobójstwo córki) oraz poglądy (m.in. protest przeciwko polityce rządu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki).

O legendzie Marlona Brando i wpływie jego stylu gry na wielu artystów światowego kina opowiedzą w Dwójce Krzysztof Majchrzak i Jacek Szczerba.

Na audycję z cyklu "O wszystkim z kulturą" zaprasza Anna Fuksiewicz.

2 lipca (środa), godz. 18.00-19.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM USA
Czytaj także

Bez przerwy łamać reguły. Alain Resnais, mistrz Nowej Fali

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 20:00
Jean-Luc Godard powiedział, że każdy film powinien mieć wstęp, kulminację i zakończenie, lecz niekoniecznie w tej kolejności. Słowa te doskonale opisują twórczość Alaina Resnais’go. – Jego filmy nie są oparte na łańcuchu przyczynowo-skutkowym. Łączą one wszystkie możliwe sztuki w jedną całość – mówił w Dwójce dokumentalista Józef Gębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pasolini naśladowcą Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 22:00
- On uczynił własną egzystencję przedmiotem kreacji artystycznej. I wiedział, że aby własną twórczość uprawomocnić, musi niejako złożyć życie na ołtarzu prawdy - mówił w Dwójce Piotr Kletowski, autor pierwszej w Polsce monografii filmowych dokonań Piera Paola Pasoliniego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Sławomir Idziak kręcił z Natalie Portman

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 22:00
– Choć aktorka jest bardzo znaną osobą, jako reżyserka była debiutantką jak każda Kowalska. W pracy na planie jej filmu pomogło mi moje doświadczenie pedagogiczne – mówił w Dwójce operator Sławomir Idziak, wspominając zdjęcia do obrazu "A Tale of Love and Darkness".
rozwiń zwiń