Odyseusz z Opola. Projekt "Spotkanie Odyseja"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2014 11:00
"Meeting the Odyssey" - "Spotkanie Odyseja" to międzynarodowe społeczno-artystyczne przedsięwzięcie. Bierze w nim udział również Opolski Teatr Lalki i Aktora. O tym niecodziennym wydarzeniu opowiemy w piątkowym "Kwadransie bez muzyki".
Meeting the Odyssey - fragm. plakatu
"Meeting the Odyssey" - fragm. plakatuFoto: mat. promocyjne

Latem 2014 roku artyści i instytucje z 11 krajów wyruszyli w podróż od Bałtyku po Morze Śródziemne, która potrwa aż dwa lata. Podróżując od portu do portu, będą prowadzić warsztaty, przygotowywać spektakle i tworzyć zdarzenia artystyczne.
U podłoża projektu leży chęć współczesnej interpretacji mitycznej podróży Odyseusza poprzez sytuacje społeczno-ekonomiczne różnych miejsc Europy oraz połączenie wątków "Odysei" z tematami ważnymi dla mieszkańców poszczególnych miast.
Jedynym polskim partnerem przedsięwzięcia jest Opolski Teatr Lalki i Aktora, z miasta, w którym jak w soczewce skupiają się współczesne polskie wątki mitycznej podróży.
Po II wojnie światowej zamieszkało tu wielu Kresowiaków, dla których do dziś utraconą Itaką są dawne ziemie Rzeczypospolitej. Z drugiej strony olbrzymim problemem są współczesne migracje zarobkowe, które powodują, że Opole wraz z regionem - mimo że szybko rozwijające się pod względem infrastruktury - wyludnia się. Wielu młodych wyjeżdża na stałe, inni zakładają tu rodziny, ale pracują za granicą. "20 dni tam, 10 dni tu" - to jedno z haseł dyskusji prowadzonych w ramach projektu.
Podczas opolskiej odsłony "Spotkania Odysei" reżyserka Joanna Grabowiecka przeprowadziła warsztaty "Być jak Penelopa", w których wzięli udział opolanie kilku pokoleń, od nastolatków po seniorów.

Kim są opolskie Penelopy, Telemachowie i Odyseusze? Jaką cenę płacą za wykorzystanie szans, jakie dają otwarte granice? O ich historiach w dzisiejszym "Kwadransie bez muzyki".

Zaprasza Paweł Siwek.
11 lipca (piątek), godz. 22.45-23.00

jp/mc

Zobacz więcej na temat: Opole podróże
Czytaj także

LADO ABC - banda wolnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:55
Zorganizowali się, bo chcieli wydawać płyty, ale LADO ABC to coś więcej niż wytwórnia muzyczna. - Oni stworzyli środowisko, które jest w stanie wymieniać się energią i pomysłami już od 10 lat - zwracał uwagę Michał Borkiewicz, organizator festiwalu "LADO w mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spacer szlakiem warszawskich mozaik

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 09:45
Mozaiki w stolicy powstawały głównie od lat 40. do 60. XX wieku. W "Kwadransie bez muzyki" opowiemy o udekorowanych nimi miejscach na warszawskim Żoliborzu i Śródmieściu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra w kapsle na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:00
- Młodzi uczestnicy warsztatów najpierw zdobywali wiedzę na temat dawnych gier podwórkowych, żeby finalnie zagrać w nie z wykorzystaniem systemów czułych na ruch i światło - o projekcie BUUM mówili w Dwójce organizatorzy Edyta Ołdak i Paweł Heppner.
rozwiń zwiń