Czego się można nauczyć na kursie pisania?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 10:00
Tego typu warsztaty są coraz popularniejsze. Co zyskują ich uczestnicy? Co dają tym, którzy je prowadzą? O tym porozmawiamy w audycji "Dwukropek".
Czego się można nauczyć na kursie pisania?
Foto: Glow Images/East News

Jeden polski pianista twierdził, że na artystę składa się procent talentu, dziewięć procent szczęścia i 90 procent pracy. Inny, tym razem amerykański - w dodatku wynalazca żarówki - uważał, że potrzeba 10 procent talentu i 90 procent pracy, aby stworzyć geniusza. To bulwersujące, ale bez pracy się nie obejdzie.
- Jak ją sobie zorganizować, spróbuję pokazać na moich warsztatach - mówi Justyna Bargielska, jedna z pisarek biorących udział w coraz popularniejszym przedsięwzięciu, jakim są różnego typu kursy, szkoły, warsztaty pisania.

Czego się można nauczyć na tego typu kursach? Czy pisarze chętnie zdradzają sekrety swojego  warsztatu? Czy twórcom udzielanie tego typu lekcji jest do czegoś potrzebne? Czy tworzenie "szkół pisania" jest traktowane jako dochodowe przedsięwzięcie, czy może także jako swoistego rodzaju misja?
Gośćmi Doroty Gacek będą: Justyna Bargielska, Ewa Madeyska, Żaneta Nalewajk, Piotr Wojciechowski i Bartosz Szczygielski.

25 września (czwartek), godz. 18.00-19.00.

***

"Dwukropek" jest audycją Doroty Gacek i Andrzeja Franaszka, w której literatura spotyka się z tym wszystkim, co obok niej - współczesną kulturą, innymi dziedzinami sztuki, filozofią, religią, socjologią, ale też polityką i ekonomią.

Dwukropek to znak, który zapowiada, prowadzi ku nowym perspektywom, jest niczym drzwi, otwarte na świat. Chcemy pokazać, że literatura może "nie widzi szybciej, ale widzi głębiej” - piszą twórcy programu.

 

kk/mc

Zobacz więcej na temat: Dwójka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Sympatia czytelników jest ważniejsza od wartościowania książek

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 16:30
– Dla pisarza istotne jest to, kim jest dla publiczności. Dla odbiorcy zaś bardzo ważne jest spotkanie z ulubionym i podziwianym autorem – mówiła Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, podczas literackiego Pikniku Wolności, który przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można nauczyć się zawodu reżysera?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 13:00
- Cienka granica oddziela wędkowanie od stania na brzegu jak idiota. Podobnie jest w reżyserii - mówił w Dwójce znakomity reżyser i pisarz Maciej Wojtyszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Science-fiction - urokliwa zabawa w przepowiadanie przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Internet, bomba atomowa, elektryczne samochody czy eksperymenty genetyczne – to wątki, które pojawiły się w wyobraźni autorów na długo przed tym, zanim stały się rzeczywistością. - Wizje przyszłości nigdy nie są literalne - przekonywał krytyk literacki, Piotr Kofta. - To raczej próby futurystycznego metaforyzowania teraźniejszości. Kiedyś były to fantazje katastroficzne, dziś mamy do czynienia z wizjami posthumanistycznymi.
rozwiń zwiń