"Tylko we Lwowie" – rzecz o Emanuelu Schlechterze

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 11:16
9 października minęła 110. rocznica urodzin Emanuela Schlechtera – autora tekstów wielu niezapomnianych przebojów kina międzywojennego, scenarzysty, kompozytora, radiowca i satyryka.
Park Kościuszki we Lwowie (1913-1914)
Park Kościuszki we Lwowie (1913-1914)Foto: Wikipedia, domena publiczna

Jego piosenki "A mnie jest szkoda lata", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Bo to się zwykle tak zaczyna", "Każdemu wolno kochać" nucimy do dziś, nie zawsze pamiętając, kto jest autorem słów. Jedna z najbardziej znanych pieśni Schlechtera z muzyką Henryka Warsa to "Tylko we Lwowie". Właśnie Lwów był jego rodzinnym miastem, tu spędził dzieciństwo i młodość. Kiedy jego twórczość zaczęła zyskiwać popularność, przeniósł się, w 1933 roku, do Warszawy i szybko zrobił wielką karierę. Piosenki Schlechtera śpiewały największe gwiazdy międzywojennego kina i kabaretu: Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, a także Szczepko i Tońko.
Gdy wybucha wojna, z żoną i synem powrócił do Lwowa. Zginął z rodziną najprawdopodobniej w obozie janowskim 11 listopada 1943 roku.
W audycji o Emanuelu Schlechterze opowiedzą: Adam Redzik, Jan Kulig, Tomasz Lerski, którzy zafascynowani są jego twórczością i wiele zrobili, by wydobyć tę postać z zapomnienia.
Adam Bauman i Andrzej Mastalerz przeczytają wspomnienia Czesława Halskiego i Alfreda Schutza, a także fragmenty książek Stanisława Sławomira Niciei "Kresowa Atlantyda" i Ryszarda Wolańskiego "Eugeniusz Bodo".  Posłuchamy również wielu niezapomnianych piosenek z tekstami Schlechtera, a wśród nich będą dwie, które on sam zaśpiewał i nagrał.
Na "Opowieści po zmroku" zaprasza Dorota Gacek.
13 października (poniedziałek), godz. 21.00-22.00

jp/mm

Czytaj także

Poetka, która była Syrenką. Stulecie Krystyny Krahelskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:00
Bohaterką "Opowieści po zmroku" będzie Krystyna Krahelska - poetka, pieśniarka, autorka powstańczej piosenki "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Jej wizerunek na zawsze utrwaliła rzeźbiarka Ludwika Nitschowa w postaci warszawskiej Syrenki. 24 marca to dzień setnych urodzin Krystyny Krahelskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzemieniec - enklawa Juliusza Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:00
Dla Juliana Ursyna Niemcewicza Krzemieniec był spokojnym siedliskiem nauk. Dziś jest to małe miasteczko zachodniej Ukrainy, gdzie stykają się dwie kultury, a nad wszystkim unosi się duch polskiego wieszcza, Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń