Odważna i krytyczna. Wspominamy Hannę Baltyn

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 14:00
Znakomita historyczka teatru, krytyk teatralny i literacki oraz tłumaczka książek odeszła w lipcu. W Dwójce Hannę Baltyn wspominali jej współpracownicy i przyjaciele.
Audio
  • Odważna i krytyczna. Wspominamy Hannę Baltyn (Pożegnania/Dwójka)
Odważna i krytyczna. Wspominamy Hannę Baltyn
Foto: Wikimedia Commons CC

Pracowała w Instytucie Sztuki PAN, Ministerstwie Kultury, była redaktorem naczelnym wydawnictwa Egmont. Publikowała w czasopismach poświęconych sztuce, literaturze i teatrowi (m.in. w "Dialogu” i "Teatrze”). Współpracowała z Telewizją Polską oraz Programem Drugim Polskiego Radia, którego słuchacze pamiętają jej głos z audycji "Anegdoty teatralne", "Biesiady literackie" czy "Biografie niezwykłe".

- Miała niewątpliwie dar do barwnego opowiadania anegdot - podkreślała Iwona Malinowska, która przygotowała wspomnieniową audycję i przywołała w niej kilka niezwykłych opowieści Hanny Baltyn. Ta umiejętność wiązała się bez wątpienia z krytyczną naturą i odwagą w wyrażaniu opinii, która w środowisku teatralnym przysporzyła jej równie dużo przyjaciół co wrogów.

Historyk teatru profesor Anna Kuligowska-Korzeniewska wspominała, jak bezkompromisowość jej przyjaciółki stawały się nieraz źródłem poważnych problemów. Pewnego razu w obecności niemal całej mazurskiej wsi Hannie Baltyn, ubranej w strój bikini, zdarzyło się skrytykować pielgrzymkę i treść kazania Jana Pawła II. - Myślałam wtedy, że sąsiedzi spalą mój dom - mówiła pół żartem, pół serio profesor Kuligowska-Korzeniewska.

Krytyk teatralny Elżbieta Baniewicz zwróciła z kolei uwagę na niespotykaną pracowitość Baltyn. - Od pewnego momentu była już osobą na tyle zamożną, że w zasadzie mogła w ogóle nie pracować. Wstawała jednak o 5.00 i do śniadania miała przetłumaczone kilkadziesiąt stron tekstu. A potem wybierała się do lokalnego muzeum etnograficznego albo na targi żywności ekologicznej. Chciała zobaczyć wszystko - wspominała Baniewicz.

O Hannie Baltyn mówili w Dwójce także Joanna Rogacka, kierownik artystyczny Teatru Lalka w Warszawie, krytyk Janusz Majcherek, teatrolog Marek Piekut oraz reżyser Maciej Wojtyszko.

mm/bch

Zobacz więcej na temat: Maciej Wojtyszko TEATR
Czytaj także

Wszystkie wcielenia Zbigniewa Zapasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 19:00
– Wybitny aktor, który do perfekcji opanował sztukę transformacji – w Dwójce, w dniu 5. rocznicy śmierci Zbigniewa Zapasiewicza, wspominali go Janusz Majcherek, Andrzej Kołodyński, Maciej Englert i Janusz Zaorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nina Andrycz – królowa z woli ludu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:05
Królową polskich scen nazwano ją po raz pierwszy już w roku 1935. Z biegiem czasu okazało się, że publiczność wyobraża sobie Ninę Andrycz tylko jako wielką damę. A gdy raz na scenie nazwano graną przez nią postać "suką", widzowie gwałtownie protestowali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O tym, jak Jan Kott na spodniach pojechał do Czech

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:30
- Byłem niedawno za granicą. Nie bardzo długo, jakieś cztery albo pięć godzin, ale za to nielegalnie - wspominał w archiwalnym nagraniu wybitny krytyk i teoretyk teatru, pisarz i tłumacz. 27 października minęła setna rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń