Kariera Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 23:00
Rozmowa o życiu i twórczości pisarza, a także o tym, na czym polega aktualność powieści "Kariera Nikodema Dyzmy".
Kilka powieści Dołęgi-Mostowicza zostało zekranizowanych z udziałem gwiazd międzywojennego kina
Kilka powieści Dołęgi-Mostowicza zostało zekranizowanych z udziałem gwiazd międzywojennego kinaFoto: Wikimedia/cc

Od 29 grudnia w naszym nowym cyklu "Książka do słuchania" prezentujemy powieść "Kariera Nikodema Dyzmy". Jej autor Tadeusz Dołęga-Mostowicz był jednym z najpoczytniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy dwudziestolecia, mawiano o nim, że przeszedł drogę "od zecera do milionera".

Zaczynał od pracy w drukarni, potem był dziennikarzem i publicystą, by w końcu skupić się tylko na tworzeniu powieści takich jak "Znachor", "Profesor Wilczur", "Prokurator Alicja Horn", "Pamiętnik Pani Hanki". Pisarz zginął we wrześniu 1939 roku, mając zaledwie 41 lat. Został zabity w Kutach przez radzieckiego żołnierza.
O życiu i twórczości pisarza, a także o tym, na czym polega znaczenie i aktualność powieści "Kariera Nikodema Dyzmy" opowiedzą: prof. Piotr Śliwiński - literaturoznawca, autor książki "Tadeusz Dołęga-Mostowicz", prof. Beata Dorosz - historyk literatury, prof. Rafał Habielski - historyk oraz Renata Wąsowska - filmoznawczyni z Filmoteki Narodowej.

Fragmenty powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza przeczytają Anna Seniuk, Jerzy Bończak, Mieczysław Czechowicz i Andrzej Mastalerz. Posłuchamy także urywków książki "Tadeusz Dołęga-Mostowicz" Józefa Rurawskiego.

***

Na audycję z cyklu "Strefa literatury" w niedzielę (4.01) w godz. 18.00-19.00 zapraszają Anna Lisiecka i Dorota Gacek.

mc