Polskie Radio
Section05

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

"Dyzma. Epilog" na "Scenie teatralnej Trójki" [POSŁUCHAJ]

Co by było gdyby? Pytanie zadawane przez lubiących tworzyć alternatywną wersję historii postawił autor scenariusza słuchowiska, które przedstawiliśmy na "Scenie teatralnej Trójki". Dziennikarz Polskiego Radia Marcin Witan obejrzał słynny serial Jana Rybkowskiego i Marka Nowickiego z 1980 roku "Kariera Nikodema Dyzmy" z Romanem Wilhelmim w roli głównej i postanowił dopisać zakończenie do serialowej opowieści o losach Dyzmy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Scena Teatralna Trójki Marcin Witan Janusz Kukuła Leszek Lichota Jerzy Bińczycki Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka pr poleca

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Śmierć legendy przedwojennej Polski

"Rosjanie nadjechali i zaczęli strzelać. Dołęga dostał w klatkę piersiową" – tak okoliczności śmierci jednego z najpopularniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego opisywał naoczny świadek. Dzisiaj mija 45 lat od sprowadzenia prochów Tadeusza Dołęgi-Mostowicza do Polski i złożenia ich na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie pisarz Znachor II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne II RP literatura polska film polski

"Znachor" wzrusza na ekranie. A jak było naprawdę?

Nowa ekranizacja "Znachora" od platformy Netflix w reżyserii Michała Gazdy zbiera pozytywne recenzje. Wcześniejszy film Jerzego Hoffmana ma status kultowego. Dzieje powieściowo-filmowego znachora Kosiby romantyzują znachorski proceder, tymczasem - jak wskazuje historyk prof. Ewelina Szpak - w dwudziestoleciu międzywojennym, gdy "Znachora" pisał Tadeusz Dołęga-Mostowicz, problem znachorów był ogromny i alarmujący.  
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA FILM netflix II Rzeczpospolita II RP medycyna

Nowy "Znachor" – kolejna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

"Znachor" należy do najpopularniejszych dzieł w historii polskiej literatury: był chętnie czytany od momentu ukazania się drukiem w 1937 roku. Dramatyczne losy profesora Wilczura dotychczas były przenoszone na ekran dwa razy: w 1937 roku i w 1982. Najnowsza, trzecia wersja ekranowa miała premierę 27 września 2023 roku w popularnym serwisie streamingowym.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM ekranizacja Jerzy Hoffman iza kuna literatura Bartosz Bielecki Dawid Muszyński Znachor Leszek Lichota Michał Żołądkowski Trójka

"Znachor". Biograf Dołęgi-Mostowicza o "znachoromanii" i pomyłce pewnego filmowca

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał najpierw "Znachora" jako scenariusz filmowy albo szkic scenariusza. Dostarczył ten tekst jakiemuś filmowemu producentowi i… dostał odmowę – opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Jarosław Górski, autor książki "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". 
Zobacz więcej na temat:  literatura II RP Dwudziestolecie międzywojenne chłopi medycyna czytelnictwo kino

Trzy twarze profesora Rafała Wilczura, czyli o ekranizacjach "Znachora"

To od początku miał być film. Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał "Znachora" jako scenariusz, ale ten został odrzucony. Wtedy przerobił tekst na powieść i... zainteresowanie nagle powróciło. W ekspresowym tempie powstała książkowo-filmowa trylogia o losach profesora Rafała Wilczura. Dziełem tym Mostowicz po raz kolejny potwierdził swój status supergwiazdy przedwojennej literatury.
Zobacz więcej na temat:  ekranizacja HISTORIA historia Polski literatura film polski kino książki KSIĄŻKA netflix

Z czego wynikał fenomen Tadeusza Dołęgi-Mostowicza?

Najbardziej poczytny polski prozaik okresu międzywojennego, a także scenarzysta, dziennikarz i redaktor. Największych rozgłos przyniosły mu powieści: "Znachor", "Doktor Murek" i "Kariera Nikodema Dyzmy". 125 lat temu, 10 sierpnia 1898 roku, urodził się Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Kim był, dlaczego stał się aż tak popularny i czy dzisiaj jego powieści wciąż są aktualne?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki literatura historia Polski

Będzie nowa ekranizacja "Znachora". Profesor Wilczur znowu podbije serca widzów?

Jedna z platform streamingowych szykuje ekranizację słynnego "Znachora" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Ma to być już trzecia wersja ekranowa tej książki: pierwszą jeszcze przed wojną nakręcił Michał Waszyński, drugą na początku lat 80. zrealizował Jerzy Hoffman. Już rozgorzała gorąca dyskusja, czy produkcja kolejnej filmowej adaptacji jest dobrym pomysłem…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Jerzy Hoffman Michał Waszyński Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

"Kariera Nikodema Dyzmy" za oceanem. Zwycięski przekład polskiej tłumaczki

Ewa Małachowska-Pasek i Megan Thomas zostały tegorocznymi laureatkami nagrody translatorskiej Instytutu Książki oraz Instytutów Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku za przekład na język angielski "Kariery Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Na czym polega fenomen i ponadczasowość powieści?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Piotr Łodej Monika Suszek literatura tłumacz język angielski KSIĄŻKA

Niesamowita kariera serialu o Nikodemie Dyzmie

Choć serial nakręcili Jan Rybkowski i Marek Nowicki dla Telewizji Polskiej, to każdy widz utożsamiał go z tym słynnym bohaterem powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Dzisiaj mija 41 lat od premiery pierwszego odcinka serialu – 6 kwietnia 1980 roku Telewizja Polska rozpoczęła karierę Nikodema Dyzmy, w siedmiu odcinkach, choć niejednoznaczne zakończenie pozwoliło przypuszczać, że ta kariera nie miała końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura polska kino FILM Roman Wilhelmi