Polskie rodziny w obiektywie Zofii Rydet

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 18:56
W "Opowieściach po zmroku" przedstawimy sylwetkę wybitnej fotografki, autorki monumentalnego cyklu "Zapis socjologiczny".
Wystawa prac Zofii Rydet
Wystawa prac Zofii RydetFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Zofia Rydet to jedna z najbardziej interesujących polskich artystek. Fotografią, zajęła się  mając ponad 40 lat a najważniejszy projekt fotograficzny, cykl "Zapis socjologiczny", rozpoczęła mając 67 lat. Na cykl, gigantycznych rozmiarów "portret ludzkiej rodziny we wnętrzu", składa się około 20 tysięcy zdjęć, wykonanych w ponad stu miejscowościach. Na wystawie, którą można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zgromadzono około 900 obiektów.

W "Opowieściach po zmroku" zapraszamy na spotkanie z Zofią Rydet, której wypowiedzi zarejestrowali Andrzej Różycki, autor filmu "Nieskończoność dalekich dróg" oraz Krystyna Namysłowska, autorka audycji dokumentalnej "Portret en face Zofii Rydet". O spotkaniach z artystką i jej twórczością opowiedzą: Maria Sokół-Augustyńska oraz Zofia Augustyńska-Martyniak z Fundacji im. Zofii Rydet, Anna Beata Bohdziewicz- fotografka i publicystka, Andrzej Różycki- fotograf, autor filmów dokumentalnych oraz Karol Hordziej, kurator ekspozycji.

Wystawa "Zofia Rydet. Zapis 1978-1990" jest podsumowaniem trzyletniego projektu badawczego i popularyzatorskiego dotyczącego archiwum "Zapisu socjologicznego". Efektem tych działań jest m. in. digitalizacja i udostępnienie niemal kompletnego cyklu oraz licznych materiałów źródłowych w internetowym archiwum www.zofiarydet.com.

***

Na audycję "Opowieści po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (16.11) w godz. 21.30-22.30. Program poprowadzi Aleksandra Łapkiewicz.

bch

Czytaj także

Kolaże Dziaczkowskiego. Alternatywna wizja europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 15:00
- Stały motyw jego twórczości to podróż, choćby do wyimaginowanego świata utkanego z elementów historii sztuki - opowiadał Karol Hordziej, kurator monograficznej wystawy prac Jana Dziaczkowskiego w warszawskiej Zachęcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fotografia ożywia podejrzane kreatury"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2015 15:51
- Tadeusz Kantor był świadomy tego, że za pomocą fotografii można wyłowić jedynie karykatury rzeczywistości - podkreślała w Dwójce kuratorka krakowskiej wystawy "Niemożliwość obecności".
rozwiń zwiń