Przekrocz barierę nowej złożoności

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 14:00
Ten nurt muzyki współczesnej opisano w latach 80., ale już wcześniej był obecny w twórczości brytyjskich kompozytorów-outsiderów.
Po latach założenia Nowej Złożoności upowszechniły się i weszły do szerokiego repertuaru środków kompozytorskich (zdjęcie ilustracyjne)
Po latach założenia Nowej Złożoności upowszechniły się i weszły do szerokiego repertuaru środków kompozytorskich (zdjęcie ilustracyjne)Foto: yumikrum, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Nowa złożoność powstała w kontrze wobec minimalizmu i podejrzanie łatwych nawiązań do przeszłości dominujących w latach 70. i 80. Ikoną tego nurtu stał się brytyjski kompozytor Brian Ferneyhough (który zresztą oficjalnie zaprzeczał istnieniu jakiejkolwiek sformalizowanej grupy); do głównych twórców zalicza się też m.in. Richarda Barretta i Michaela Finnissy'ego. Niewielu odróżniało się wtedy od muzycznego świata tak bezkompromisowo.

Po latach założenia nowej złożoności upowszechniły się i weszły do szerokiego repertuaru środków kompozytorskich. Nowa muzyka potrzebuje pogłębionego, analitycznego podejścia do formowania dźwięku i do kwestii wykonawczych. A przy tym kompozycje twórców reprezentujących nową złożoność (lub do niej nawiązujących) zapadają głęboko w pamięć. To podskórny nurt odżywiający wielkie połacie współczesnego świata dźwięków.

O nowej złożoności porozmawiamy z kompozytorem Tomaszem Biernackim; posłuchamy też muzyki Briana Ferneyhougha, Michaela Finnissy'ego, Richarda Barretta i Clausa-Steffena Mahnkopfa.

***

Na audycję "Bariera dźwięku" - w piątek (4.12) w godz. 22.30-23.30 - zaprasza Adam Suprynowicz.

mm/mc

Czytaj także

Darmstadt. U źródeł muzycznej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 22:30
Na Wakacyjnych Kursach Nowej Muzyki rodziła się muzyka serialna, aleatoryczna, elektroniczna. Czy po 70 latach Darmstadt pozostaje muzycznym centrum Europy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozof, który wyjaśnił awangardę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 15:40
Co z "Filozofii nowej muzyki" T.W. Adorna pozostało nam dziś? O tym rozmawialiśmy w "Barierze dźwięku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Répons" – arcydzieło Bouleza minuta po minucie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 13:00
Dwójka świętuje 90. urodziny jednego z najbardziej wpływowych kompozytorów XX wieku. Tym razem przyjrzeliśmy się jego muzyce pod mikroskopem.
rozwiń zwiń