Dobry ciuch. Kwestia życia lub śmierci...

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2016 23:00
Rozmowa z dziennikarzem Markiem Rabijem o jego debiutanckiej książce "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo".
Fragment okładki książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo Marka Rabija
Fragment okładki książki "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" Marka RabijaFoto: Wydawnictwo W.A.B.

Blisko 1200 kobiet i mężczyzn zabitych pod gruzami Rana Plaza. Spalona szwalnia w Ashulii, w której pewnego wieczoru zamknięto pracowników na wyższych piętrach, by z płonącego budynku wynieść najpierw zawartość magazynu na parterze. Oburzające. Ale na miano skandalu zasługuje dopiero to, że za spodnie czy sukienkę, które w Bangladeszu uszyto za 10 zł, w polskim centrum handlowym musisz zapłacić dziesięć-piętnaście razy więcej. Marek Rabij, dziennikarz działu gospodarczego tygodnika „Newsweek Polska” w maju 2013 roku – tuż po zawaleniu się Rana Plaza – pojechał do Dhaki poznać z bliska warunki, w jakich produkuje się w Bangladeszu ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Rok później powraca na dłużej do banglijskich slumsów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy katastrofa z 24 kwietnia 2013 r. wpłynęła jakoś na funkcjonowanie globalnego przemysłu odzieżowego.

***

Na audycję "Spotkanie autorskie"  - w sobotę (23.01) w godz. 12.30-13.00 - zaprasza Katarzyna Nowak.

mat. prom. Wydawnictwa W.A.B./mm/bch

Zobacz więcej na temat: literatura moda reportaż
Czytaj także

"13 pięter". Własne mieszkanie jako pułapka

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:00
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Filipem Springerem poświęconej książce o problemach polskiej polityki mieszkaniowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orbitowski o "Innej duszy" i naturze zła

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 11:00
- Seryjni mordercy to nie są czarujący, inteligentni ludzie. W zabiciu człowieka jest po prostu rodzaj bardzo upiornej, ale pociągającej wolności - uważa Łukasz Orbitowski, który w powieści "Inna dusza" mierzy się z naturą zła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pięćdziesiątka". Historia nietypowej alkoholiczki

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 12:00
- Moja bohaterka nie musi ukrywać tego, że pije. Poza tym nie ucieka w alkohol z powodu jakiejś traumy czy problemów - mówiła w Dwójce o swojej nowej książce Inga Iwasiów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relacja z największego więzienia świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 13:00
- To było trudne: w malutkim pokoju, w oparach papierosowego dymu słuchałem historii różnych osób. Czasami musiałem wyjść, nie dawałem rady – opowiadał Bartek Sabela o tym, jak powstawała jego książka "Wszystkie ziarna piasku".
rozwiń zwiń