"Zachód słońca" tajemniczego Giorgione

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 16:00
Opowiemy tym razem o obrazie zatytułowanym w oryginale "Il Tramonto", a znajdującym się zbiorach Narodowej Galerii Sztuki w Londynie.
Giorgione, Zachód słońca
Giorgione, "Zachód słońca"Foto: wikimedia (domena publiczna)

Giorgione, właśc. Giorgio Barbarelli da Castelfranco lub Zorzi di Castelfranco (ur.1478 lub 1479 - zm. 1510 w Wenecji) to włoski malarz, przedstawiciel renesansu. O jego życiu i twórczości niewiele wiadomo. Jest jednym z najbardziej zagadkowych malarzy. Wiadomo, że urodził się w Castelfranco Veneto i był uczniem Giovanniego Belliniego. Miał wpływ na innych malarzy, z którymi się zetknął, m.in. na Tycjana i Sebastiana del Piombo. Zmarł przedwcześnie w okresie zarazy w Wenecji.

Był jednym z głównych przedstawicieli i twórców dojrzałego renesansowego malarstwa weneckiego, mistrzem koloru i światła, obserwatorem chwilowych stanów natury i świata. Realizował nową koncepcję przedstawiania natury, opartą na kolorze, którą rozwinęli jego wielcy następcy: Tycjan, Veronese czy Tintoretto.

"Il Tramonto" to odkryty w latach 30. XX wieku obraz. Przeprowadzone prace konserwatorskie potwierdziły autorstwo, ale też w znacznym stopniu przekształciły obraz.

***

Na audycję "Jest taki obraz" - w niedzielę (5.06) w godz. 10.15-10.30 - zapraszają dr Grażyna BastekMichał Montowski.

mm/mc

Czytaj także

Giorgione. Geniusz, o którym nic nie wiemy...

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:00
- Nie znamy jego nazwiska, daty śmieci, ani urodzin, nie wiemy, u kogo się uczył. Jego obrazy nie mają tytułów, dat ani sygnatur - wymieniała dr Bożena Fabiani. A chodzi, o malarza, który dokonał prawdziwej rewolucji, nie tylko w obrębie szkoły weneckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica Masolina da Panicale, mistrza quattrocenta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 13:00
Zapraszamy na gawędę dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu działającym na pograniczu gotyku i rodzącego się renesansu. Obrazy Masolina cieszą się dziś sporym powodzeniem, ale o samym artyście - bardzo niewiele wiemy.
rozwiń zwiń