Rocznica Powstania Warszawskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 14:01
Z okazji 72. rocznicy warszawskiego zrywu przygotowaliśmy specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych powstań w historii naszego kraju.
Pomnik Małego Powstańca w Warszawie
Pomnik Małego Powstańca w WarszawieFoto: Solidphotouploader/wikimedia/CC BY-SA 3.0

W sobotę (30.07) w godz. 16.00-17.00 w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza zapraszała na spotkanie z łączniczką Barbarą Scheiner, Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, i Marcinem Ciszewskim, historykiem, autorem książki "Wędrówka po walczącym mieście".

W niedzielę (31.07) w godz. 11.30-11.45 Dorota Gacek przygotowała dla słuchaczy "Zagadkowy kwadrans" z pytaniami dotyczące poetów powstańczej stolicy: Krystyny Krahelskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego.

Od poniedziałku do piątku (1-5.08) w godz. 11.45-12.00 przedstawimy "Głosy walczącej Warszawy" - przygotowane we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wspomnienia uczestników i świadków powstania. Wśród bohaterów audycji znajdą się m.in. Leon Kubarski, oficer, pilot, żołnierz wojny polsko-niemieckiej, uczestnik walk września 1939 r., Janina Abramowska z domu Tokarska, pseudonim "Nina", sanitariuszka w Batalionie "Kiliński", oraz Krystyna Berwińska-Bargiełowska z grupy "Krybar", polska pisarka, autorka sztuk i adaptacji scenicznych oraz tłumaczka literatury angielskiej.

W kolejnym tygodniu (8-12.08) bohaterem tego samego pasma będzie Michał Grocholski – powstaniec z Szarych Szeregów, uczestnik walk na Mokotowie, którego ojciec również brał udział w Powstaniu. Audycja powstała we współpracy z białostockim IPN-em.

***

Także portal PolskieRadio.pl będzie prowadził relację na żywo z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie tam, gdzie warszawiacy spotykają się, by uczcić pamięć Powstańców – na Powązkach, przy rondzie Dmowskiego, na Kopcu Powstania Warszawskiego i na koncercie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Na swoich stronach pokażemy 72. rocznicę Powstania Warszawskiego w relacjach radiowych, na zdjęciach i filmach.

Ponadto w serwisie specjalnym 1944.polskieradio.pl przedstawiamy kronikę sierpniowych wydarzeń złożoną z relacji świadków, a także archiwalnych nagrań, rozmów z Powstańcami i unikatowego zbioru wspomnień Władysława Bartoszewskiego pt. "Dni Walczącej Stolicy".

***

materiały prasowe/mc/bch

Czytaj także

Pierwszą polską stewardessę ukształtowało Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 10:00
- Zanim Zofia Glińska stworzyła korpus stewardess w Polsce, dowodziła dwoma oddziałami sanitariuszek w Powstaniu Warszawskim - opowiadała Anna Sulińska, autorka reportażu "Wniebowzięte. O stewardessach w PRL-u".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie oczami dwunastu świadków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 10:00
- Temat ludności cywilnej powstańczej Warszawy długo był niedoceniony. A przecież bohaterstwem było w ogóle żyć w tym mieście między 1939 a 1944 - podkreślała Małgorzata Czerwińska-Buczek, opowiadając o swojej książce "Pod okupacją i w Powstaniu. Wspomnienia konspiracyjne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy kryminał Uniwersytetu Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 12:00
- Zrozumiałem, dlaczego wybuchło powstanie listopadowe - mówił prof. Tadeusz Cegielski, autor książki "Głowa. Opowieść nocy zimowej", kryminału rozgrywającego się na warszawskiej uczelni.
rozwiń zwiń