Czy żyjemy w czasach schyłku autorytetów?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 14:28
W audycji "Spotkania po zmroku" zapraszamy na dyskusję o współczesnym znaczeniu osób powszechnie cenionych i szanowanych.
Czy w czasach, w których każdy czuje się ekspertem od wszystkiego umiemy słuchać ludzi mądrych i doświadczonych?
Czy w czasach, w których każdy czuje się ekspertem od wszystkiego umiemy słuchać ludzi mądrych i doświadczonych?Foto: East News/Glowimages

Jedni załamują ręce nad rzekomym ich upadkiem, który ma doprowadzić świat na skraj przepaści. Inni otwierają szampana, utożsamiając słabnięcie ich mocy z jutrzenką wolności. Tak czy owak współczesny świat wydaje się mieć problem z autorytetami. Czy jednak nie jest tak, że każda wspólnota obdarza kogoś autorytetem? Na czym opiera się jego moc? Czy rozum może uznać czyjś autorytet? Porozmawiamy o tym z prof. Jackiem Kurczewskim – socjologiem i prof. Piotrem Nowakiem – filozofem.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w poniedziałek (1.08) w godz. 22.30-23.00. Program poprowadzi Michał Nowak.

bch

Zobacz więcej na temat: filozofia socjologia
Czytaj także

"Zło nie jest przypadkiem" - filozofia Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 09:36
W audycji "Inny stan skupienia" rozmawialiśmy o tezie Leszka Kołakowskiego, według której zła nie da się usunąć z naszego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cezary Wodziński był wcieleniem Sokratesa"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- W obecności prof. Wodzińskiego bardzo łatwo traciło się pewność siebie - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno filozofie i eseiście dr Piotr Augustyniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń