Polskie ślady Józefa Konrada Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:19
W roku poświęconym słynnemu pisarzowi zapraszamy na pierwszą audycję z Dwójkowego cyklu "Śladami Conrada".
Joseph Conrad
Joseph Conrad Foto: Wikipedia/George Charles Beresford/domena publiczna

"Nie mogę myśleć o Polsce często, bo gorzko, boleśnie, źle. Żyć nie mógłbym. Ale pali się we mnie wasz nieśmiertelny ogień, mały on, nieznaczny, ale jest, trwa" - mówił Joseph Conrad-Korzeniowski w 1914 roku w wywiadzie udzielonym Marianowi Dąbrowskiemu.

Pisarz urodził się w Berdyczowie 3 grudnia 1857 roku. Z okazji tej okrągłej rocznicy Sejm ogłosił rok 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego. W pierwszej audycji z cyklu "Śladami Conrada" o związkach pisarza z Polską, o jego genealogii, postaciach rodziców, wychowaniu, latach spędzonych w Warszawie, potem na zesłaniu w Wołogdzie i Czernihowie oraz o Krakowie opowie dr Joanna Skolik z Uniwersytetu Opolskiego (znawczymi twórczości autora "Lorda Jima", redaktorka wspólnie z prof. Zdzisławem Najderem pracy "Polskie zaplecze Josepha Conrada-Korzeniowskiego").

***

Na audycję z cyklu "Śladami Conrada" - w piątek (6.01) w godz. 15.00-15.30 - zaprasza Dorota Gacek.

jp/mz

Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad literatura
Czytaj także

Gilbert K. Chesterton. Człowiek, który był moralistą

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 14:00
- Jego powieści są jak moralitety, ale jak słyszymy to słowo, to kojarzy nam się ono z czymś trudnym. Tymczasem tutaj mamy moralitet podany w formie fascynującej fabuły i niespodziewanych zwrotów akcji – tak o książkach brytyjskiego pisarza mówiła Joanna Puchalska.
rozwiń zwiń