Płytowy Trybunał słucha III Symfonii Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 18:05
Najlepsze nagranie utworu dedykowanego matce kompozytora - Annie z Taubów Szymanowskiej - wybierze jury w składzie Anna Radziejewska, Wojciech Michniewski, Kacper Miklaszewski.
Wojciech Michniewski
Wojciech MichniewskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Pierwsze szkice III Symfonii powstały latem i jesienią 1914 roku w Tymoszówce. Po dwóch latach pracy, latem 1916 roku, Karol Szymanowski wreszcie ukończył III Symfonię "Pieśń o nocy" op. 27 na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę. Wybór tekstu do utworu nie był przypadkowy. Autorem poematu "Pieśń o nocy" był XIII-wieczny perski poeta i mistyk Dżalaluddin Rumi. Polski przekład tekstu, pióra Tadeusza Micińskiego (na podstawie niemieckiego tłumaczenia), ukazał się w warszawskim miesięczniku "Chimera" w roku 1905.
Pełna, kompletna prezentacja III Symfonii odbyła się 3 lutego 1928 roku we Lwowie w interpretacji Stanisławy-Korwin Szymanowskiej oraz chóru i orkiestry pod batutą Adama Sołtysa.

Karol Szymanowski - w liście do pianisty i dyrygenta, Aleksandra Silotiego - pisał tak: "Symfonia trwa 20-22 m. i można by ją nazwać poematem symfonicznym. (Ma ona drugi tytuł 'Chant de la Nuit' [...]). Ale ponieważ żywię organiczny wstręt do poematów symfonicznych (jako tytułu) - niech lepiej pozostanie symfonia (w kolejności trzecia). [...] Tenorowe solo w symf. ma bardzo duże znaczenie i trwa trochę mniej niż połowę czasu wykonania całej symfonii. Wydaje mi się, że jest to bardzo wdzięczny materiał dla śpiewaka; jest ono bardziej melodyjne niż deklamacyjne i wymaga dość dużego i wdzięcznego głosu o barwie lirycznej. Chór - z wyjątkiem partii początkowej, w której ma bardzo ważną rolę - raczej epizodyczny; styl raczej harmonicz.[ny] niż polifon.[iczny]; w kilku miejscach bez tekstu słownego".

Plan słuchania:

I runda
Moderato assai (nr 1 - 13)

II runda
Allegretto tranquillo (nr 27 - 38)

Finał
Largo (w całości)

***

Na audycję "Płytowy Trybunał Dwójki" w sobotę (18.03) w godz. 17.00-19.00 zaprasza Jacek Hawryluk.

bch

Zobacz więcej na temat: Karol Szymanowski
Czytaj także

Szymanowski Quartet: najlepiej nazwać się na "A"

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 12:00
- Nasza nazwa z punktu widzenia marketingowego to był błąd. Karol Szymanowski, to nie jest popularny kompozytor. Ludzie myśleli, że to któryś z nas - opowiadali w Dwójce muzycy kwartetu, który już od 20 lat jest ambasadorem muzyki polskiej za granicą
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaspszyk: utwory Szymanowskiego to przepis na sukces

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:00
- Aleksandra Kurzak nagrywa na tej płycie po raz pierwszy Karola Szymanowskiego i mogę zapewnić, że nigdy nie słyszałem lepiej zaśpiewanych "Litanii do Marii Panny" – podkreślił Jacek Kaspszyk, opowiadając o płycie z serii "Warsaw Philharmonic", prezentującej wybrane utwory słynnego polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń