Matka Boska. Dziewczyna, która była świętą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 14:18
O pokazywanym na festiwalu Gorzkie Żale spektaklu "Mater Dolorosa" opowiedzą w "Poranku Dwójki" reżyserka Daria Kopiec oraz aktor Kacper Kuszewski.
Matka Boska (zdj. ilustracyjne)
Matka Boska (zdj. ilustracyjne)Foto: gnuckx/wikimedia/CC BY-SA 2.0

2fbb223a-ed93-492d-9b61-92eb98c6812d.jpg
Motyw matki na festiwalu "Nowe Epifanie. Gorzkie żale"

"Mater Dolorosa" to polifoniczna opowieść o dziewczynie, która zgodziła się zostać świętą. Chwilowe szczęście, jakie daje bycie wybraną spośród wszystkich dziewcząt na świecie, to tylko jedna z perspektyw. Więcej na temat roli matki w kontekście m.in. hasła tegorocznego festiwalu Gorzkie Żale w rozmowie z naszymi gośćmi po godz. 8.10 (transmisja wideo).

Po 7.35 wysłuchamy natomiast rozmowy na temat gwiazd filmowych, które wyjechały z Polski we wrześniu 1939 roku. Opowie o nich Grzegorz Rogowski z Filmoteki Narodowej, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji". Początki II wojny światowej były dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości wielu artystów zdecydowało się na opuszczenie ojczyzny.

Tuż przed 9.00 kolejne rekomendacje kulturalne przedstawi aktorka Teatru Wybrzeże Dorota Kolak.

Poza tym w programie: "Wiadomości kulturalne", "Słowo na dzień", "Melodie z górnej półki", "Archiwalnia", a o 7.05 do zdobycia "Płyta tygodnia" - to "New Era", nowe wydawnictwo firmy Decca, na którym utwory Mozarta, Danziego oraz Johanna i Carla Philippe'a Stamitzów gra klarnecista Andreas Ottensamer z zespołem Kammerakademie Potsdam i gośćmi specjalnymi - Emmanuelem Pahudem i Albrechtem Mayerem.

***

Na "Poranek Dwójki" w środę (5.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Piotr Kędziorek.

mat. pras. festiwalu Gorzkie Żale/mc/jp

Zobacz więcej na temat: spektakl święta
Czytaj także

Motyw matki na festiwalu "Nowe Epifanie. Gorzkie żale"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 10:00
- Nie skupiamy się tylko na postaci Maryi, ale podejmujemy szeroko rozumiany temat matki: matki-ojczyzny, matki-Ziemi - mówił w Dwójce Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu, który rozpoczyna się 1 marca w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci z koszyków. Holokaust, matki i teatr

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 19:30
– Chcemy opowiedzieć o matkach, które oddały swoje dzieci, by je ratować, i o matkach, które przyjęły te dzieci po drugiej stronie – mówiła Patrycja Dołowy, współautorka spektaklu "Matki".
rozwiń zwiń