Traumy narodowe Polaków

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 13:01
Czy w ogóle istnieje pojęcie traum narodowych? Czy można je zdefiniować? I jak to wyglądało w polskiej, również tej najnowszej, historii?  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yakub88/Shutterstock.com

pomnik smoleński 1200 PAP.jpg
Autor pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej: to transcendencja

Istnienie traum narodowych wydaje się oczywiste w przypadku Żydów czy Ormian. A Polacy? Czy utrata niepodległości po trzecim rozbiorze stała się narodową tragedią? A wywózki na Sybir i represje po powstaniu styczniowym? W bliższej nam perspektywie okupacja Polski w czasie II wojny światowej, Powstanie Warszawskie, zagłada sześciu milionów polskich obywateli, przymusowe przesiedlenia i zmiana granic. I wreszcie przeżycie, które wstrząsnęło milionami naszych rodaków – katastrofa smoleńska i śmierć polskiej elity politycznej.

Z moimi gośćmi chciałbym porozmawiać także o tym, czy traumy narodowe zmieniają obywateli, ich postawę, spojrzenie na swój kraj. A jeśli tak, to w jaki sposób. Czy budują solidarność narodową czy wręcz odwrotnie?

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" we wtorek (10.04) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Wacław Holewiński.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: historia Polski
Czytaj także

"Szukałam niezłomnych ludzi". Wokół "Obrońców" Marii Dłużewskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 19:00
- To są obrońcy naszej godności, naszej wolności - podkreślała Maria Dłużewska, opowiadając o swojej książce, której bohaterami są m.in. ci, którzy bronili oskarżonych w stanie wojennym.
rozwiń zwiń