W Gdańsku powstanie Stocznia Cesarska

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 21:03
Gościem audycji będzie Wojciech Kotecki z pracowni architektonicznej BBGK, która jest współautorem zwycięskiego projektu na zagospodarowanie 16 hektarów terenu Młodego Miasta, czyli dzielnicy Gdańska.
Stocznia Gdańska
Stocznia GdańskaFoto: Robert Migas/Shutterstock

latawiec z betonu 1200.jpg
Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

W konkursie na projekt Stoczni Cesarskiej brało udział 17 pracowni z całego świata. Zwyciężyła koncepcja przedstawiona przez Duńczyków z Henning Larsen, którym pomagali polscy architekci z warszawskiego biura BBGK oraz z A2P2 architecture & planning z Gdańska. Chodzi o zagospodarowanie 16 hektarów terenu w samym sercu Młodego Miasta, czyli dzielnicy, która ma się rozwinąć już wkrótce na terenie Stoczni Gdańskiej.

W audycji zaprosimy także na wystawę "Niepokorność dalekich dróg" Zofii Rydet w BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. Zofia Rydet to jedna z najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się w 1911 roku w Stanisławowie na Kresach Wschodnich. W 1933 roku ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem. Po wojnie i krótkim pobycie w Rabce osiedliła się w Bytomiu.

W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. Dużo podróżowała, w latach 60. odwiedziła m.in. Jugosławię, Włochy, Egipt, Grecję, Liban, Albanię, Hiszpanię, Węgry. Zofia Rydet zmarła w 1997 roku w Gliwicach. 

Ponadto zapowiemy premierę film "Basia" na podstawie książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody 5-letniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie. 14 kwietnia "Basia" zawita na ekrany kin w całej Polsce. Cztery odcinki serialu "Basia" wyprodukowanego przez Grupę Smacznego miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu, gdzie okazały się prawdziwą rewelacją.

Zajrzymy też do Nowohuckiego Centrum Kultury, gdzie do 30 kwietnia można oglądać wystawę "Kafka - przełamywanie granic". Rysunki, grafiki, obrazy, formy przestrzenne przygotowane przez uczestników projektu potwierdzają to w pełni. I nie jest to świat jednowymiarowy. "Człowiek kafkowski" – z którym wielu z nas się utożsamia – wciąż staje wobec ograniczeń, wobec granic, które zdają się nie do pokonania, które zagrażają jego wolności.

***

Na "Wybieram Dwójkę" w czwartek (12.04) w godz. 16.00-19.00 zaprasza Bartosz Panek.

pg

Zobacz więcej na temat: architektura
Czytaj także

Gdzie dziś szukać awangardy w architekturze?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 17:57
- Żyjemy w momencie, w którym architekt już dawno dał sobie odebrać albo celowo zrezygnował z roli kogoś, kto odpowiada i rozwiązuje społeczne problemy. Natomiast pytanie jest takie, czy architektura nie powinna się tymi społecznymi problemami zajmować? - mówiła w Dwójce Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna czasopisma "Autoportret".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Milewska: falowiec był obiektem moich lęków

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 18:37
- Straszono mnie, że tam mieszkają bardzo dziwni ludzie, którzy zasadzają się w okolicy niczym pająki polujące na dzieci. Myślę, że coś z tego irracjonalnego lęku, połączonego też z różnymi innymi legendami miejskimi, zostało we mnie - mówiła Monika Milewska, autorka książki "Latawiec z betonu" o losach słynnego gdańskiego falowca.
rozwiń zwiń