Czas ten trwał krótko - zaledwie pięć lat (1971-1976). Niby za krótko, by nazwać ten okres epoką, ale wystarczająco długo, by dobrze go zapamiętać: kiedy Polacy z nostalgią wspominają czasy PRL, w istocie wspominają właśnie te pięć dziwnych lat. Kontrakt, który partia pragnęła zawrzeć z obywatelami po grudniu 1970 roku, zawierał obietnicę lepszego, swobodniejszego życia po dekadach wyrzeczeń. Obietnicę konsumpcji, luksusu, poluzowania gorsetu obyczajowego. Obietnicę, że socjalistyczna nowoczesność stanie się wreszcie podobna do nowoczesności zachodniej.
Ta zmiana - paradoksalna, starająca się godzić niemożliwe do pogodzenia sprzeczności - znalazła też swoje odbicie w ówczesnej popkulturze: w piosence, prasie, filmie, ale też w modzie i dizajnie.
Jakim językiem mówiła o tym czasie kultura popularna? Między innnymi o tym Piotr Kofta rozmawiał ze swoimi gośćmi. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Dwukropek
Prowadzi: Piotr Kofta
Goście: dr Justyna Jaworska (Instytut Kultury Polskiej UW), prof. Piotr Zwierzchowski (Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
Data emisji: 22.02.2019
Godzina emisji: 21.30
jp/pg