13 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy” po raz 19. obchodzimy Dzień Papieski, organizowany przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na papieża w całej Polsce oraz środowiskach polonijnych wierni łączą się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiają się w nauczanie św. Jana Pawła II. Polacy gromadzą się wtedy na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego.
Obchody Dnia Papieskiego to modlitwa, ale też towarzyszące temu dniu konkursy, wystawy, sztuki teatralne, wieczory poetyckie, imprezy sportowe, kulturalne, artystyczne. Tego dnia zbierane też są pieniądze na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II.
W organizację Dnia Papieskiego włączają się również rodacy mieszkający poza granicami Polski i wspierają Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zarówno w wymiarze duchowym, jak i finansowym. Polacy z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie, Argentynie, Australii czy Francji spotykają się na mszach św. i wspólnej modlitwie, organizują konferencje, wystawy i koncerty, aby wspólnie pielęgnować pamięć o największym papieżu Janie Pawle II.
Z Kingą Stefańską, koordynatorką warszawskich obchodów Dnia Papieskiego, stypendystką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, rozmawia Ewa Plisiecka.
IAR/PAP/ep