- Jako krytyk Polaków i polskiej emigracji wygłaszał poglądy do dzisiaj prowokujące i nonkonformistyczne - opowiadał gość Dwójki o ideach znakomitego prozaika. - Mackiewiczowi brakuje w Polakach ducha przekory i rewolucjonizmu, dostrzega natomiast myślenie stadne, lęk przed wychyleniem się w grupy - tłumaczył badacz.
W grudniu 2015 r. do polskich księgarń trafiły trzy nowe książki Józefa Mackiewicza - dwa tomy zbierające wypowiedzi publicystyczne drukowane w emigracyjnej prasie : "Wielkie tabu i drobne fałszerstwa" i "Szabla i pałka gumowa" oraz tom listów Mackiewicza i jego żony Barbary Topolskiej do i od redakcji "Kultury".
Dzięki tym publikacjom dowiadujemy się m.in. o fascynującym zetknięciu się trzech osobowości: Jerzego Giedroycia, Barbary Toporskiej i, właśnie, Mackiewicza (eseje o demokracji autorstwa Toporskiej powinny być, mówił prof. Lewandowski, lekturą obowiązkową nie tylko dla każdego politologa). W audycji również o Mackiewiczu jako krytyku literackim: nastawionym na spór, choćby z Gombrowiczem.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzą: Dorota Gacek i Anna Lisiecka
Goście: prof. Maciej Urbanowski i prof. Wacław Lewandowski (historycy literatury)
Data emisji: 10.01.2016
Godzina emisji: 21.30
jp/bch