W przypadku dzieła literackiego Józefa Mackiewicza sprawdza się znane powiedzenie, że wielcy pisarze przez całe życie piszą jedną książkę. - To jego jedno dzieło jest skupione wokół tematu, czym tak naprawdę jest komunizm, jak podbija Europę i świat – podkreślał prof. Włodzimierz Bolecki.
Mackiewicz, tłumaczył badacz, bardzo wcześnie zdekonstruował fałsz, na którym ufundowany był podstawowy oręż bolszewików: język. - Bolszewicy według Mackiewicza używają języka w sposób całkowicie odmienny niż to przyjęto w tradycji europejskiej. Mamy tu bowiem do czynienia z płynną substancją semantyczną: wszystko można powiedzieć, nic nie jest prawdą, ponieważ bolszewizm nie uznaje prawdy – powiedział.
"Lewa wolna" Józefa Mackiewicza - czyta Jerzy Radziwiłowicz. Posłuchaj! >>>
Twórczość Mackiewicza to jednak nie tylko literackie świadectwo o XX-wiecznej historii. To również uważna, oparte na doświadczeniu, posiłkująca się pamięcią opowieść o konkretnych ludziach. Nowoczesna, fascynująca i warta przypomnienia.
***
Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"
Prowadząca: Anna Lisiecka
Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca, autor "Ptasznika z Wilna" - najpełniejszej monografii Józefa Mackiewicza)
Data emisji: 5.02.2015
Godzina emisji: 21.30
jp/mm