Jak polską koronę przetopił pruski bankrut

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 16:27
Zrabowane na Wawelu polskie regalia przetopiono w 1811 roku, w Prusach na złote monety. Dziś, o 16:00 "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Dwójce prześledzi losy naszej korony.

Thesaurus Regni – czyli Skarbiec Koronny – traktowany był w Krakowie z najwyższą czcią i strzeżony z zachowaniem najwyższych środków ostrożności.

W gotyckich salach skarbca przechowywano korony królewskie, miecze koronacyjne, złote jabłka i berła. Gromadzone klejnoty liczone były w setkach.

Świetność skarbca nie trwała długo, jego zawartość uszczuplali kolejni królowie, którzy prowadzili kosztowne wojny.

Po raz ostatni użyto królewskich insygniów do koronacji Stanisława Augusta w Warszawie. W 1794 roku żołnierze pruscy nie napotykając większego oporu weszli do Krakowa, zajęli i ograbili Wawel – w tym pełen bezcennych przedmiotów królewski skarbiec.

Insygnia koronacyjne królów polskich zostały wywiezione do Berlina, gdzie stały się częścią skarbca Hohenzollernów.

W 1811 roku na rozkaz zbankrutowanego króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III przeprowadzono w Królewcu ich komisyjne zniszczenie.

Z przetopionych polskich regaliów pozyskano złoto i srebro na monety, a szlachetne kamienie sprzedano.

Nieliczne drobne przedmioty, które Prusacy zachowali, zostały wykupione przez rodzinę Czartoryskich i dziś znajdują się w muzeum w Puławach.

W wawelskiej katedrze do dziś zachowało się najstarsze polskie insygnium królewskie - Włócznia Św.Maurycego, którą cesarz Otton III podarował w Gnieźnie Bolesławowi Chrobremu.


Na spotkanie z historykiem prof. Wojciechem Kriegseisenem w Dwójce zaprasza Hanna Maria Giza.

19 marca (sobota), godz. 16:00

Czytaj także

Cztery berła, pięć jabłek i sześć mieczy

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 08:00
W koronie umieszczono 280 kamieni półszlachetnych i syntetycznych oraz 80 pereł. Replika korony Bolesława Chrobrego waży 1,5 kilograma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Łaski – polski reformator europejskiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 15:14
Na rozmowę o wybitnym szesnastowiecznym humaniście zaprasza Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrobry z Ottonem grają w kości...

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:00
Wojna wywiadów, polityka, racje stanu, manipulacja informacją, średniowieczne public relations... Elżbieta Cherezińska w swojej historycznej powieści przywraca do życia dawnych władców.
rozwiń zwiń