ZOBACZ WIDEO:
[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]
Krzysztof Ścierański Quartet - "Jazz, rock i święty spokój”
Krzysztof Ścierański opowiedział o albumie "Jazz, rock i święty spokój", który powstał w czasie pandemii. - Zadzwoniłem do Darka Greli, mojego kolegi z Krakowa, z którym pracowałem już kiedyś. Zapakowałem sprzęt i pojechałem do studia, w ciągu kilku dni powstały szkice utworów. Gdy zaczęliśmy koncertować, to poprosiłem Grześka Górkiewicza, którego znam od 45 lat. Uratował mnie, w niektórych utworach nie muszę już grać na basie, ale gram na gitarze. On lewą ręką wykonuje linię basu - mówił artysta.
Krzysztof Ścierański grał m.in. w hard-rockowym zespole System, a w wieku 22 lat został basistą jazz-rockowego zespołu Laboratorium, z którym nagrał pięć płyt i zagrał kilkaset koncertów, także za granicą, m.in. na festiwalach w Hiszpanii i w Indiach.
Gitara i bas w jednym
- Zamówiłem sobie instrument podwójny: gitarę i bas w jednym, ale nie jest jeszcze skończony. Wkrótce będę mógł grać na basie i gitarze jednocześnie. Na koncercie w Dwójce zagram osobno na gitarze i gitarze basowej. Ta muzyka zyskała dzięki obecności Grześka Górkiewicza, ponieważ gra akordy pięknym brzmieniem, które inspirują mnie do gitarowych solówek - podkreślił Krzysztof Ścierański.
Dwie bardzo spokojne, nieprawdopodobne ballady
W repertuarze koncertu znalazł się jazz, rock oraz święty spokój. - To będą dwie bardzo spokojne, nieprawdopodobne ballady. Zapraszam Państwa - powiedział rozmówca Andrzeja Zielińskiego.
Kadr z koncertu "Jazz.pl" z udziałem Krzysztofa Ścierańskiego.
Zespół wystąpił w składzie:
Krzysztof Ścierański - gitara basowa, midi bass, gitary
Waldemar Gołębski - EWI (Ryszard Styła, Włodzimierz Kiniorski, NitelineJazz)
Grzegorz Górkiewicz - instrumenty klawiszowe (Ewa Demarczyk, Andrzej Zaucha, Skaldowie)
Marcin Ścierański - perkusja (Kwiat Jabłoni, Helroth, Percival Schuttenbach)
***
Krzysztof Ścierański - basista i gitarzysta
Krzysztof Ścierański to wirtuoz gitary basowej i kompozytor - artysta niezależny, tworzy muzykę instrumentalną improwizowaną. Ma w swoim dorobku artystycznym 150 płyt nagranych, w tym 12 autorskich. Najlepsza jazzowa gitara basowa Polski według magazynu "Jazz Forum" od roku 1984 do dziś.
Współpracował z zespołami: Laboratorium, String Connection (Krzesimir Dębski), Air Condition (Zbigniew Namysłowski), The Colors, Music Painters a także brał udział w wielu największych światowych festiwalach jazzowych na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat.
W tym roku Krzysztof Ścierański będzie obchodził 70. urodziny.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
150 płyt w dyskografii
Na przestrzeni minionych 50 lat twórczej i nie tylko jazz-rockowej działalności, dał się poznać jako członek słynnych zespołów: Anawa, Laboratorium, Air Condition, String Connection, a potem lider zakładanych od lat 80. super grup: Ścierański Surzyn Trio, Ścierański Trio, Music Painters, The Colors, New Quartet, Ścierański Quartet. Nie sposób wymienić wszystkich składów i wykonawców, z którymi współpracował, nagrywał płyty, tworzył ścieżki dźwiękowe do filmów, spektakli i innych projektów. O szerokim spektrum jego aktywności świadczy 150 płyt, które ma w swojej dyskografii.
Krzysztof Ścierański i Andrzej Zieliński zapraszają na koncert w cyklu "Jazz.PL":
[Facebook Dwójki]
Marek Grechuta, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Jarek Śmietana, Tomasz Stańko, Janusz Muniak - byli dla niego najlepszą uczelnią muzycznego kształcenia i doskonalenia. Ze światowej czołówki docenili jego udział we wspólnych koncertach tacy artyści jak: Pat Metheny, Paul Wertico, Carlos Johnson, Bill Bruford, Will Calhoun, Carl Palmer, Buddy Miles, Esperanza Spalding, Bobby McFerrin i inni.
Twórca sonorystycznych brzmień i wirtuoz muzyki improwizowanej
Zaistniał na arenie międzynarodowej w 27 krajach Europy, grając na festiwalach jazzowych. Uznanie zyskał także w dalekich Indiach, Indonezji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. To również twórca sonorystycznych brzmień oraz technik, prekursor unikalnych recitali solowych na gitarę basową i wirtuoz muzyki improwizowanej.
Forma, rytm i harmonia
Nade wszystko jednak ten gitarowy wojownik daje nam odczuć, że ładne melodie to lek na dzisiejsze dziwne eksperymenty i przy okazji przypomnienie, że forma, rytm i harmonia są najważniejszymi elementami muzyki.
Prowadzenie koncertu: Andrzej Zieliński.
***
Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (26.01) w godz. 18.00-19.00.
mo/kk