Wojna nie jest kobietą

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 17:55
Snajperki, czołgistki, lotniczki, łączniczki. Kto zna kobiecą twarz Armii Czerwonej, tysiące opowieści o żołnierkach, które walczyły jak mężczyźni?
Audio

– W 1941 i 1942 roku nastąpiła katastrofa: do niewoli dostało się w sumie pięć milionów sowieckich żołnierzy, połowa armii – opowiadała w dwójkowej audycji Swietłana Aleksijewicz, tegoroczna laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wtedy też przypomniano sobie w Związku Radzieckim, że... istnieją kobiety, że mogą zastąpić żołnierzy. Ale kiedy przyszło zwycięstwo, zapomniano o tych setkach tysięcy żołnierek – nagle przestały pasować do obrazu męskiej, brutalnej wojny. Pozostała jednak pamięć i opowieści, które czekały na spisanie.

/

Książka Swietłany Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" powstała w 1983 roku. Białoruska reporterka, po wysłuchaniu setek wspomnień, przygotowała opowieść bez precedensu: przejmującą historię o kobietach, które walczyły w Armii Czerwonej. Ten wyjątkowy zbiór wojennych świadectw przeleżał jednak w wydawnictwie dwa lata, autorkę zaś oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". Dopiero w okresie pieriestrojki książkę można było wydać – jej łączny nakład wyniósł w Rosji prawie dwa miliony egzemplarzy.

– Kobiety uczłowieczają epizody, które dla mężczyzn są nieważne, uczłowieczają bezlitosny świat wojny – mówiła Swietłana Aleksijewicz o bohaterkach swojej książki. Jakie jest kobiece spojrzenie na okrucieństwo wojny? – Leżą martwi, piękni chłopcy – i Rosjanie, i Niemcy. I jednych, i drugich żal – przytacza reporterka słowa jednej z radzieckich żołnierek.

"Swietłana Aleksijewicz wie, że wojna tych kobiet nigdy się nie skończy. Nie przestają myśleć o tym, co je spotkało i nie mogą tego zrozumieć" – mówiła w laudacji Małgorzata Szejnert, przewodnicząca jury Nagrody im. Kapuścińskiego. O tych trudnych do wyobrażenia konsekwencjach udziału w wojnie, o ofierze złożonej państwu, której państwo nie chciało przyjąć, o młodych kobietach z podstarzałą duszą – między innymi o tym rozmawiano w dwójkowej audycji. Można jej odsłuchać, klikając w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.

Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.  

 

(jp)

Czytaj także

Demony Fiodora Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 15:11
Niedzielny konkurs literacki oscylować będzie wokół osoby i twórczości rosyjskiego pisarza. Rozpoczynamy o godz. 12.00 słuchowiskiem "Spowiedź Marmieładowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń