Zwierzenia bojowników powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 22:30
W "Sezonie na Dwójkę" będziemy mówić o książce "Ciągle po kole", której wznowienie właśnie się ukazało w wydawnictwie "Czarne", a która jest zapisem rozmów z powstańcami z getta warszawskiego.
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania (fotografia z raportu Stroopa)
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania (fotografia z raportu Stroopa)Foto: Wikipedia/domena publiczna

Ciągle po kole to zapis rozmów na temat życia w getcie i powstania w kwietniu 1943, które Anka Grupińska w latach 1985–2000 przeprowadziła z żołnierzami żydowskimi: Markiem Edelmanem, Szmuelem Ronem, Maszą Glajtman Putermilch, Pniną Grynszpan­‑Frymer, Aronem Karmim, Lubą Gawisar, Adiną Blady Szwajgier, Haliną (Chajką) Bełchatowską, Bronkiem Szpiglem i Kazikiem Ratajzerem. To wyjątkowy dokument zawierający historię mówioną czasu Zagłady.

Zobacz serwis specjalny przygotowany na 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim >>>

O swojej książce Anka Grupińska opowie w rozmowie z Joanną Szwedowską.

18 kwietnia (czwartek) godz. 18.00.

Czytaj także

"Holokaust zabija, nawet ocalonych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 19:00
- Kiedy po '89 roku wydawało się, że jest całkowita wolność, a na ścianach pojawiły się te wszystkie napisy (przyp.red. antysemickie), on tego już nie wytrzymał - mówiła w Dwójce żona pisarza Bogdana Wojdowskiego, Maria Iwaszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Ścibor-Rylski: patrzyłem na getto i nie mogłem pomóc

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 07:48
Dla nas, młodych ludzi widok mordowania żydowskiej dzielnicy był strasznie przygnębiający - mówi "Gazecie Wyborczej" gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raport Stroopa. Przerażający dowód niemieckich zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 15:42
Oryginał raportu Jürgena Stroopa "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje” przygotowany dla Reichsführera SS Heinricha Himmlera pokazano w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń