Życie codzienne w stalinowskiej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2013 15:30
Puste wystawy sklepowe, brak mieszkań, biurokracja zmieniające ludzkie życie w koszmar i życie pod ciągłą obserwacją - to tylko garść z problemów, z którymi mierzyli się zwykli Rosjanie w latach 30. XX wieku. O tym jak próbowali z nimi porozmawiamy w "Rozmowach po zmroku"
Fragment okładki książki Sheilli Fitzpatrick Życie codzienne pod rządami Stalina
Fragment okładki książki Sheilli Fitzpatrick "Życie codzienne pod rządami Stalina"Foto: materiały promocyjne

Punktem wyjścia będzie książka Sheili Fitzpatrick "Życie codzienne pod rządami Stalina". To pionierskie studium, napisane przez wybitny autorytet w dziedzinie współczesnej historii Rosji.

Skupiając się na mieszkańcach miast, Fitzpatrick pokazuje dramatyczne zmiany warunków życia i codziennych zachowań, jakie nastąpiły w okresie "rewolucji stalinowskiej” na początku lat trzydziestych. Po likwidacji wolnego rynku braki żywności, odzieży i innych towarów konsumpcyjnych przybrały charakter endemiczny. Wskutek napływu chłopów uciekających z kolektywizowanych wsi największe miasta stanęły w obliczu ostrego kryzysu mieszkaniowego – całe rodziny żyły latami stłoczone w komunałkach. Był to czas niedoborów, przeludnienia, niekończących się kolejek i rozbitych rodzin, w którym pusto brzmiały składane przez władze obietnice przyszłej socjalistycznej obfitości. Czytelnik dowiaduje się o działaniu biurokracji państwowej, która zmieniała codzienne życie w koszmar, i o sposobach, jak zwykli obywatele próbowali ją obchodzić.

O książce i życiu w stalinowskiej Rosji opowiedzą dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, dr Michał Rzepecki, rosjoznawca z UJ oraz Mikołaj Przybylski, rusycysta, tłumacz.

Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

14 sierpnia (środa) godz. 22.00.

/
Zobacz więcej na temat: Rosja stalinizm
Czytaj także

"Miejsca cmentarzy ofiar stalinizmu zdumiewają banalnością"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 21:30
- Gdy wyruszałem na poszukiwanie grobów, nie miałem pojęcia, że trafię w miejsca tak różnorodne - od lasów po boiska sportowe, a nawet... śmietniska! - mówił w Dwójce Tomasz Kizny, współautor warszawskiej wystawy "Wielki Terror".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łączka na Powązkach - tajemnice kwatery ofiar komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2013 19:30
- W połowie lat 50. obszar Kwatery Ł został przysypany warstwą ziemi i gruzu. To raz na zawsze miało wyeliminować możliwość odnalezienia grobu pomordowanych - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik grupy ekshumacyjnej na warszawskich Powązkach.
rozwiń zwiń