Prace Zofii Stryjeńskiej wracają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 15:00
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o darze amerykańskiego małżeństwa Runion dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Do Polski wróci sześć litografii Zofii Stryjeńskiej, które stanowią pełną kolekcję ilustrującą tradycje i stroje polskich regionów.
Jeden z fresków Zofii Stryjeńskiej z 1928 roku na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Jeden z fresków Zofii Stryjeńskiej z 1928 roku na Rynku Starego Miasta w WarszawieFoto: Szczebrzeszynski/Wikipedia domena publiczna

Artystka przez krytyków nazywana jest "księżniczką malarstwa polskiego" lub "boginią słowiańską". Zapytamy znawców, czy faktycznie jest się z czego cieszyć i czy istotnie są to oryginalne, bezcenne prace Stryjeńskiej. Naszymi gośćmi o godz. 8.35 będą Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - oraz Światosław Lenartowicz - kurator wystawy poświęconej Zofii Stryjeńskiej.

Z kolei o godz. 7.50 połączymy się z Konradem Paszkowskim - dyrektorem Solanin Film Festiwal 2013. Jest to offowy festiwal filmowy, który wyrósł z pasji, zaangażowania i wiary w moc kina. Solanin to przede wszystkim niezależne produkcje oraz ciekawe filmy polskie, europejskie i światowe. 5. Solanin Film Festiwal odbędzie się w dniach 21-25 sierpnia 2013 roku.

Nie zabraknie cyklu "Piosenka z rekomendacją". Tym razem utwory zaproponuje Państwu Zygmunt Krauze. Nasza nowa konkursowa płyta tygodnia natomiast to "Silent Ways" duńskiej wokalistki jazzowej Cecilie Norby. W zespole towarzyszącym m.in Lars Danielsson na kontrabasie, Leszek Możdżer na instrumentach klawiszowych i Nguyên Lê na gitarze. Wydawnictwo firmy ACT.

Na audycję zaprasza Marcin Pesta.

20 sierpnia (wtorek), godz. 6.00-9.00

Zobacz więcej na temat: FILM Kraków wystawa
Czytaj także

Pół wieku Polski z radiowego studia

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 16:54
– Chcieliśmy nawiązać do najlepszych tradycji kabaretu literackiego – opowiadał Jerzy Satanowski o sztuce "Całujcie mnie wszyscy w odbiornik", muzycznym przedstawieniu, którego akcja rozgrywa się w powojennej Warszawie w studio radiowym i sięga czasów współczesnych…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stawiając pytania o słyszenie świata

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2013 10:40
- Brakuje w Polsce filmów o naszych kompozytorach muzyki współczesnej. A jest ona istotna, gdyż jest to muzyka naszych czasów, która powstaje teraz i dzisiaj – tłumaczyła w "Poranku Dwójki" reżyser filmu "Kilka pytań o słyszenie świata" Maja Baczyńska.
rozwiń zwiń