Kraków żegna Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:00
"Zrozumiałem, że gdy się raz odejdzie, nie ma już prawdziwego powrotu. To dotyczy wszystkich sytuacji tego typu" - napisał kiedyś Sławomir Mrożek. W dniu pogrzebu pisarza będziemy o nim rozmawiać w "Poranku Dwójki".
Sławomir Mrożek
Sławomir Mrożek Foto: Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC

Genialny pisarz i rysownik, jeden z najważniejszych polskich artystów XX wieku, do rzeczywistości, życia i śmierci zawsze podchodził z ironią. Jackowi Cieślakowi powiedział kiedyś w wywiadzie: "jestem zdania, że za długo żyję; powoli, ale coraz prędzej zamieniam się w coś nieokreślonego". 15 sierpnia Sławomir Mrożek zmarł w szpitalu w Nicei. Miał 83 lata.
O godzinie 8.35 odwiedzimy Kraków żegnający Sławomira Mrożka. O zmarłym artyście porozmawiamy z Anną Zarembą-Michalską, prezesem zarządu Wydawnictwa Literackiego. Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła pw. św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Wcześniej, od godz. 10.00 w Barbakanie wystawiona będzie urna z jego prochami i księga kondolencyjna. O godz. 12.30 urna zostanie przewieziona karawanem konnym do kościoła. Żałobną mszę świętą o godz. 13.00 będzie koncelebrował metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Natomiast o 7:50 zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat spektaklu muzycznego "Listy na wyczerpanym papierze" w reżyserii Leny Frankiewicz. Spektakl obejmuje dwa lata z życia Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory zapisane w listach, wierszach i piosenkach. Lena Frankiewicz stworzyła scenariusz spektaklu muzycznego inspirowanego opublikowaną w 2010 roku korespondencją dwojga nieprzeciętnych osobowości polskiej kultury lat sześćdziesiątych. Z reżyserką rozmawia Beata Nawrocka.

W naszym konkursie "Płyta tygodnia" do zdobycia późne sonaty fortepianowe Ludwiga van Beethovena, które gra Igor Levit. To nowe wydawnictwo firmy Sony Classical. Codziennie do wygrania dwa podwójne albumy. A piosenki zarekomenduje Państwu reżyser Radosław Piwowarski.

17 września (wtorek), godz. 6.00 - 9.00

Czytaj także

"Karnawał" Mrożka o trzech tajemnicach płci

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 15:30
Akcja nowej sztuki wybitego dramaturga – "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" – rozgrywa się najprawdopodobniej w rajskim ogrodzie. Późny Mrożek jest gorzki w swojej wizji współczesności, choć znajduje też miejsce na nieoczekiwaną nadzieję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 13:13
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seamus Heaney nad polską studnią

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:11
Bronisław Maj powiedział w Dwójce, że Heaney był poetą w każdej chwili swojego życia - tak samo autentyczny w swej twórczości, jak podczas zwykłej wycieczki za miasto. Irlandzkiego poetę wspominał również Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie chciałem być artystą". Opowieści Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2017 12:00
Przypominamy nagrane w 2005 roku gawędy Sławomira Mrożka. Dramaturg opowiadał w Dwójce o sobie i - nakładającej się na plan życia - najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń