Auden - życie na miarę literatury

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 09:39
Bohaterem "Rozmów po zmroku" będzie angielski poeta Wystan Hugh Auden, który w swych utworach poruszał wiele problemów XX-wiecznej rzeczywistości. 29 września przypada 40. rocznica śmierci artysty.
Christopher Isherwood i Wystan Hugh Auden w 1939 r.
Christopher Isherwood i Wystan Hugh Auden w 1939 r. Foto: Carl Van Vechten; Wikimedia Commons / public domain

Auden, urodzony w Anglii w 1907 r.,  tuż przed wybuchem wojny przeniósł się do USA i przyjął amerykańskie obywatelstwo. Potem wrócił do Europy, mieszkał na włoskiej wyspie Ischia, by pod koniec lat 50-tych kupić dom w austriackiej miejscowości Kirchstetten. Temu miejscu poświęcił tom "W podziękowaniu za siedlisko", który ukazał się właśnie w Polsce w przekładzie Dariusza Sośnickiego.

Do dyskusji o poecie, którego Josif Brodski nazwał  "największym umysłem XX wieku", Dorota Gacek i Andrzej Franaszek zaprosili Julię Fiedorczuk, Dariusza Sośnickiego i Marka Zagańczyka.

Na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowie Adam Zagajewski.

19 września (czwartek)

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Czytaj także

Między herezją a wiarą. Simone Weil – "Sokrates naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 05:47
24 sierpnia 1943 roku zmarła Simone Weil, myślicielka religijna i społeczna, mistyczka. – Pojmowała chrześcijaństwo mocno w duchu "Kazania na górze", a stąd zawsze brali się heretycy – mówił o niej w Polskim Radiu prof. Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seamus Heaney nie żyje. "Świata nie daje się objąć jedną formułą”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 20:00
Znakomity poeta, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Nobla z 1995 roku, zmarł w wieku 74 lat. Przypominamy rozmowę z Jerzym Jarniewiczem, autorem książki "Heaney. Wiersze pod dotyk", o twórczości irlandzkiego pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Tuszyńska - niebezpieczna dziewczyna z sąsiedztwa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 10:49
- Reżyserowi trudno było opanować jej żywioł. W ogóle nie zależało jej na karierze - mówił o „Tetetce” Kazimierz Kutz. W Dwójce wspominaliśmy zapomnianą aktorkę i modelkę, jedną z genialnych amatorek czasów PRL-u.
rozwiń zwiń