Wspomnienie o Jerzym Broszkiewiczu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 12:00
4 października przypada 20 rocznica śmierci wyjątkowo wszechstronnego prozaika. Poświęcimy mu piątkowy "Portret".
Kadr ze spektaklu Skandal w Hellbergu Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy na podstawie tekstu Jerzego Broszkiewicza
Kadr ze spektaklu "Skandal w Hellbergu" Teatru Telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy na podstawie tekstu Jerzego Broszkiewicza

Szczególną popualrność przyniosły Jerzemu Broszkiewiczowi utwory dla młodzieży z lat 60. i 70.,  z których wiele, jak choćby "Ci z Dziesiątego Tysiąca" czy 'Mister Di, zalicza się do powieści fantastycznonaukowych. Ale jego debiutem książkowym była powieść o getcie "Oczekiwanie", za którą otrzymał Nagrodę Ziemi Krakowskiej. Jerzy Broszkiewicz napisał równie dużo beletrystyki dla dorosłych, a także blisko 20 sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, scenariusze telewizyjne i filmowe oraz publikacje o muzyce. Niektóre z jego dramatów wystawiano w całej niemal Europie, a także w Meksyku, Nowej Zelandii i USA. Utwory Broszkiewicza przełożono na 19 języków, a łączny nakład jego powieści przekroczył milion egzemplarzy.

O zmarłym 20 lat temu znakomitym prozaiku opowiedzą w piątkowym (4 października o godzinie 17.30) wydaniu "Portretów"  Wacław Sadkowski i Stefan Treugutt. Posłuchamy też archiwalnych nagrań głosu pisarza oraz fragmentów prozy w interpretacjach Adama Baumana. Audycja Witolda Malesy.

mm

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Sławomir Mrożek: wolałem być nieważny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:07
- W Polsce było najważniejsze, by być kimś ważnym. We Włoszech od razu dopadła mnie wspaniała anonimowość - mówił w Dwójce Sławomir Mrożek. W dniu pogrzebu pisarza przypominamy jedną z jego gawęd nagranych w 2005 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Futurologia to nie wróżenie z fusów". Dlaczego prognozy Lema się sprawdziły?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 11:00
– W wydanej prawie 50 lat temu książce "Summa technologiae" Stanisław Lem wyznaczył najważniejsze wyzwania cywilizacyjne, przed jakimi my dziś stoimy – mówił Wojciech Orliński, autor książki "Co to są sepulki? Wszystko o Lemie".
rozwiń zwiń