Architekt II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 09:00
W audycji "Wybieram Dwójkę" będziemy rozmawiać o architekcie Adolfie Szyszko-Bohuszu. To jemu przypadały prestiżowe zamówienia i realizacje II RP. I to dlatego przylgnął do niego złośliwy przydomek "Adolf »Wszystko« Bohusz".
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza
Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle wg projektu Adolfa Szyszko-BohuszaFoto: Wikimedia / CC

Adolf Szyszko-Bohusz to jeden z najwybitniejszych polskich architektów początku XX wieku. Był specjalistą od obiektów użyteczności publicznej. Zaprojektował monumentalny gmach PKO (ul. Wielopole 19, 1924) i położony nieopodal Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności (ul. Zyblikiewicza 5, na rogu z Librowszczyzną, 1923-1927), Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie (1927), własną willę w Przegorzałach, zwaną Rotundą (która nawiązywała kształtem do odkrytej przez niego rotundy na Wawelu, 1928-29), Dom Towarzystwa Ubezpieczeń "Feniks" (Rynek Główny 41, 1928-32), dom im. Józefa Piłsudskiego (ul. Oleandry, 1935) oraz dawne gimnazjum OO. Paulinów (ul. Paulińska, 1935). Projektował pensjonaty (kilka w Krynicy, np. Sanatorium Wojskowe), hotele w miejscowościach uzdrowiskowych, Dom Zdrojowy w Żegiestowie oraz Zamek Prezydenta RP w Wiśle (1929-1930) dla ówczesnej głowy państwa polskiego, Ignacego Mościckiego.

Kraków wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie Adolf Szyszko-Bohusz. Muzeum Narodowe w Krakowie przypomina dziś dorobek wybitnego architekta, o którym porozmawiamy w audycji "Wybieram Dwójkę".

Warszawskie Muzeum Literatury włącza się tymczasem w obchody stulecia urodzin Andrzeja Bobkowskiego. Wybierzemy się na wystawę "Życie zapisane" i opowiemy, czy warto ją odwiedzić.

Na audycję zaprasza Adam Suprynowicz.

29 października (wtorek), godz. 16.00

Czytaj także

Joseph Rykwert - człowiek uwiedziony przez miasto

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 18:50
- Odbudowa miasta jest sprzeciwem wobec destrukcji, protestem tych, którzy są przywiązani do swojego miejsca - mówił w Dwójce architekt Joseph Rykwert, autor książki "Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzloty i upadki rodziny Jabłkowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:30
- To nie jest opowieść o zwykłej kamienicy i zwykłej rodzinie, to historia polskiego kapitalizmu w pigułce - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz, autor książki "Sześć pięter luksusu - historia kamienicy Braci Jabłkowskich".
rozwiń zwiń