Wirtualny Edward Hopper

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 23:30
W "Skarbcu nauki polskiej" porozmawiamy z drem Filipem Lipińskim, autorem książki "Hopper wirtualny. Obrazy w pamiętającym spojrzeniu". Publikacja to kolejna nowość serii Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Nocne marki - jeden z najsłynniejszych obrazów Edwarda Hoppera
"Nocne marki" - jeden z najsłynniejszych obrazów Edwarda HopperaFoto: Wikimedia / CC

Praca historyka sztuki dra Filipa Lipińskiego poświęcona jest twórczości znakomitego amerykańskiego malarza. To wnikliwa analiza współczesnego odbioru i funkcjonowania malarstwa Edwarda Hoppera w sztuce i kulturze wizualnej zarówno na polu oglądowego doświadczenia, jak i dyskursu krytycznego.

Określenie "wirtualny" odnosi się do poszerzonego pola oddziaływania dzieł, w którym kluczową rolę odgrywają praca pamięci, wizualne skojarzenia i wyobrażeniowe projekcje widza. Bogato ilustrowana książka uświadamia, jak ogromny wpływ wywarła twórczość Hoppera nie tylko na malarstwo XX wieku, lecz także na pokrewne dziedziny artystycznej działalności.

W "Skarbcu nauki polskiej" porozmawiamy z autorem publikacji.

Na audycję zaprasza Katarzyna Kobylecka.

6 grudnia (piątek), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: malarstwo NAUKA SZTUKA

reklama

Czytaj także

"Kolektywny narcyzm" Aleksandry Cichockiej

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" spotkaliśmy się z jedną z laureatek tegorocznej edycji Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - Aleksandrą Cichocką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Piłsduski wobec Ukrainy, czyli życzeniowe myślenie konspiratora

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 18:49
- Spojrzenie endecji na siłę ukraińskiego ruchu narodowego w latach 1919-1920 było bardziej realistyczne niż podejście Józefa Piłsudskiego - mówił w Dwójce prof. Jan Pisuliński.
rozwiń zwiń