Giuseppe Ungaretti - dzień po dniu

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 22:30
O jednym z największych reprezentantów poezji okresu międzywojennego we Włoszech porozmawiamy z tłumaczem jego wierszy Jarosławem Mikołajewskim.
Giuseppe Ungaretti
Giuseppe Ungaretti Foto: Wikipedia/domena publiczna

W porzedmowie do polsko-włoskiego tomu wierszy Giuseppe Ungarettiego Angelo Piero Cappello napisał tak: "Był celebrowany za życia (aż do uzyskania katedry uniwersyteckiej w Rzymie „za wybitne zasługi”) i wszedł do historii post mortem jako jeden z największych reprezentantów poezji okresu międzywojennego we Włoszech.

Jego los był podobny do losu wszystkich wielkich poetów w historii: szufladkowanie, klasyfikujące definicje zamykające go w duszących i ciasnych słowach hermetyzmu, poezji postfuturystycznej czy nowej eksperymentalnej formuły „wierszyków” o piorunującej bezpośredniości. Czytając uważnie wersy poety – zwłaszcza zamieszczone w tym tomiku, w znakomitym przekładzie Jarosława Mikołajewskiego – odnosimy wrażenie spotkania z „mistrzem” poezji, klasykiem literatury w całej jej wielkości i złożoności, które to określenie niesie: od tematyki poprzez język, metrykę, rytm po rym".

O poezji tego poety opowie jego tłumacz Jarosław Mikolajewski.

Na audycję zaprasza Ewa Stocka Kalinowska.

12 grudnia (czwartek), godz. 15.00

Zobacz więcej na temat: poezja Włochy
Czytaj także

Danuta Szaflarska: mówią o mnie wybryk natury

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 16:00
- W lutym skończę 99 lat. Bardzo bym chciała skończyć sto dlatego, że to byłby mój pierwszy jubileusz - mówiła w Dwójce znakomita aktorka, laureatka Złotego Berła 2013.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orłoś za Mackiewiczem: tylko prawda jest ciekawa

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 15:30
W swojej obronie literatury realistycznej Kazimierz Orłoś powołał się nie tylko na wuja Józefa Mackiewicza, lecz także na Isaaca Singera. A pretekst wizyty pisarza w Dwójce wydawał się niewinny - premiera zbioru "Historia leśnych kochanków i inne opowiadania".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Gorbaniewska - wielka polonofilka

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:00
- Była bezkompromisowa i na wskroś uczciwa, także w wypowiadanych sądach, co nie zawsze musiało być miłe. Zapłaciła za to ogromną cenę w sferze prywatnej... - mówił Andrzej Mietkowski o zmarłej niedawno rosyjskiej poetce, dysydentce i dziennikarce. Natalię Gorbaniewską wspominaliśmy w "Notatniku Dwójki".
rozwiń zwiń