Trzecia wojna światowa - wokół książki Jonathana Walkera

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 11:45
Czy wojna Wielkiej Brytanii z Rosją w roku 1945 była realna? Jak wyglądał tajny plan Churchilla, który miał powstrzymać ekspansję Stalina na kraje Europy Środkowej? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w środowych "Rozmowach po zmroku".
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej:  Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef Stalin
Konferencja Wielkiej Trójki w Jałcie. Od lewej: Winston Churchill, Franklin D. Roosevelt i Józef StalinFoto: wikipedia/domena publiczna

Churchill, czego się nie spodziewał, przegrał ze Stalinem Europę Wschodnią w Jałcie. O ile pogodził się z utratą Rumunii (wszak była w sojuszu z Hitlerem), o tyle kilka tygodni później - gdy stało się jasne, że Moskwa zainstaluje w Polsce "przyjazny" sobie rząd - brytyjski premier, pierwszy lord skarbu i minister obrony zlecił opracowanie ściśle tajnego planu wojny, która zmusiłaby Stalina do zrzeczenia się wpływów w Polsce.
Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa

Co ciekawe, jeszcze jesienią 1944 roku Churchill krzyczał na Mikołajczyka, bo ten nie chciał firmować żadnych nowych rządów z udziałem komunistów, argumentując, że przywódca ludowców rozpęta w ten sposób trzecią wojnę, w której zginie ponad 20 milionów ludzi.

Na czym polegały tajne plany operacji, nomen omen, "Unthinkable"? Brytyjscy planiści przyjęli kilka wariantów działań militarnych, łącznie z wojną totalną. Jakie byłyby koszty tej operacji, w czasie której główna bitwa pancerna miałaby się rozegrać między Bydgoszczą a Piłą? Chodzi nie tylko o koszty społeczne, infrastrukturalne i polityczne, ale też etyczne - wszak Brytyjczycy chcieli zaangażować do walki przeciwko Stalinowi oddziały pokonanej armii niemieckiej... Czy Churchill chciał ratować Polskę? Czy raczej własną reputację i wizerunek wśród Polaków, polskich żołnierzy i rządu polskiego na emigracji? Punktem wyjścia dyskusji w "Rozmowach po zmroku" będzie książka Jonathana Walkera "Polska osamotniona. Dlaczego Wielka Brytania zdradziła swojego najwierniejszego sojusznika". Naszymi gośćmi będą Marcin Zaremba i Zbigniew Kwiecień.

Na audycję zaprasza Bartosz Panek.

19 marca (środa), godz. 21.30-22.30

bch/mm

Czytaj także

Igrzyska za zasługi, czyli sport na politycznym łańcuchu

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 10:00
- Były igrzyska dużo bardziej skażone i obciążone polityką niż te rozgrywające się w Soczi. Na szczęście tu nic nie wybucha, nie wzięto żadnych zakładników... - mówił w Dwójce Bogdan Chruścicki, komentator sportowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krymski tygiel, czyli łóżko jako front konfliktów etnicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 10:00
– Mieszkające na Krymie rodziny Tatarów, Ukraińców, Rosjan i zrusyfikowanych Greków mieszają się od pewnego czasu. Linie podziałów etnicznych zaczynają sprowadzać się do poziomu więzi rodzinnych – mówił w Dwójce historyk dr Dariusz Wierzchoś, współautor książki "Źródła nienawiści".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak umierała rosyjska arystokracja

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 15:31
Rozgrabione pałace, podpalone dwory, gwałty, których dopuszczali się i wieśniacy, i czerwonoarmiści, uwięzienia, zesłania, egzekucje... W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o końcu świata rosyjskiej arystokracji.
rozwiń zwiń