Porządek świata w indyjskich mitach

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 18:55
Według najstarszych mitów indyjskich świat zbudowali bogowie, jak cieśle stawiający dom. Późniejsze wersje mitów ukazują powstanie świata jako narodziny z pierwiastka żeńskiego i męskiego. O mitologii indyjskiej porozmawiamy w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Rzeźba z brązu przedstawiająca indyjskie bóstwo
Rzeźba z brązu przedstawiająca indyjskie bóstwoFoto: Steve Browne & John Verkleir/Wikimedia/CC

Świat dzieli się na trzy części: Ojciec-Niebo (Djaus), Matka-Ziemia (Prythiwi) i oddzielające ich powietrze. W najwyższej części nieba mieszkają bogowie, Surja (Słońce) i Soma (Księżyc). Powietrze wypełnia ciemność i deszczowe chmury. Wszelki porządek wszechświata wyznacza jedna zasada - ryta.

W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" porozmawiamy o dawnych indyjskich wierzeniach. Na spotkanie z dr Moniką Browarczyk oraz prof. Krzysztofem Marią Byrskim  zaprasza Hanna Maria Giza.

29 marca (sobota), godz. 16.00-17.00

mc/mm

Czytaj także

Od nich uczyli się Rzymianie. Tajemnice Etrusków

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 13:00
Ich sztuka, mitologia i organizacja społeczna należą do fundamentów naszej kultury. Skąd przyszli i jaki wpływ faktycznie wywarli na naszą cywilizację? O Etruskach rozmawialiśmy w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bogowie przyszli z Iranu? W poszukiwaniu zaginionej mitologii Słowian

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 00:20
O świecie religijnej wyobraźni dawnych Słowian wiemy niewiele. Dziejopisom nie zależało na utrwaleniu pogańskiej przeszłości. Jednak to, co przetrwało, wydaje się bardzo frapujące...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Indie z perspektywy Hindusów

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 18:00
W "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Indie. Miliony zbuntowanych": Vidiadhara S. Naipaula, który pokazuje kraj pędzący ku zmianom, a jednocześnie zatrzymany w czasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zawdzięczamy egipskim bogom?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 16:00
- Religia starożytnego Egiptu nie była ani monoteistyczna, ani politeistyczna. To był kult boga jednego, ale nie jedynego - tłumaczyła w "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" egiptolog dr Joanna Popielska-Grzybowska.
rozwiń zwiń