Prześniona rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 10:00
Rewolucja może zostać narzucona - twierdzi prof. Andrzej Leder w najnowszej książce. Tak stało się w Polsce w latach 1939-1956, kiedy Holokaust oraz kontrolowana przez władze sowieckie likwidacja ziemiaństwa otworzyły drogę awansu dla ludności wiejskiej...
Fragment okładki książki Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej Andrzeja Ledera
Fragment okładki książki "Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej" Andrzeja LederaFoto: materiały promocyjne

W jaki sposób przedwojenna, folwarczna mentalność nowego mieszczaństwa wpłynęła na świat PRL-u? Na ile mocny do dziś jest właściwy dla niej sposób myślenia? Czy wydarzenia "prześnionej rewolucji" musiały zostać wyparte? W jaki sposób ich nieobecność wpływa na polską tożsamość? I co z tym wszystkim ma wspólnego moda na jedzenie sushi?

Na "Rozmowy po zmroku" zaprasza Michał Nowak.

13 maja (wtorek), godz. 21.30-22.30

mm/mc

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 13:05
- Byli wyklęci już w 1939 roku, kiedy Polska mimo traktatów o pomocy wojskowej po napaści hitlerowskich Niemiec została opuszczona przez Francję i Wielką Brytanię - przypomina Mateusz Wyrwich, badacz najnowszej historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencki Teatr Satyryków. "Im nie było wszystko jedno"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:47
- Emocje, które tam panowały i sprawy o których jego twórcy chcieli głośno mówić, były wielkie - zapewniał w radiowej Jedynce Paweł Szlachetko, współautor książki "STS - tu wszystko się zaczęło". 2 maja minęło 60 lat od pierwszej premiery Studenckiego Teatru Satyryków.
rozwiń zwiń