Inne brzmienia Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 14:40
We wtorkowym "Poranku Dwójki" porozmawiamy o Projekcje Wschód Kultury i o Festiwalu Inne Brzmienia.
Publiczność podczas koncertu pt. Zjednoczeni w różnorodności inaugurującego festiwal Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Festiwal jest jednym z elementów inicjatywy Wschód Kultury, której celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego.
Publiczność podczas koncertu pt. "Zjednoczeni w różnorodności" inaugurującego festiwal Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Festiwal jest jednym z elementów inicjatywy "Wschód Kultury", której celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Wschód Kultury to platforma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Odniósł  on w zeszłym roku ogromny sukces, a  Festiwale w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie cieszyły się ogromną popularnością. Tradycyjnie wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal "Inne Brzmienia" realizowany jest jako jedno z wydarzeń lubelskiej odsłony projektu Wschód Kultury, który powstał dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski. Jest dziś zdecydowanie jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych imprez muzycznych w południowo-wschodniej Polsce. W swoich założeniach ma prezentować najciekawsze oraz najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne z pogranicza różnych gatunków: world music, rocka, jazzu, reggae, elektro czy muzyki klasycznej.

Organizatorzy stawiają na oryginalność, wysoką jakość artystyczną oraz niezapomniane przeżycia estetyczne, a także pewien szczególny pierwiastek wschodni, który choć obecny od zawsze, w tym roku, dzięki projektowi Wschód Kultury zyska szczególną rangę.

Naszymi gośćmi po 8.35 będą: Agnieszka Wojciechowska - koordynator festiwalu i Rafał Chwała - kurator muzyczny.

Po godz. 7.45 "Archiwalnia", a po godz 7.35 powiemy o wystawie "Sztuka to wolność". Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u we Lwowie. Będzie też  konkurs "Płyta tygodnia" a w nim do wygrania album "Kaja Danczowska - nagrania z lat 1974- 2007", w tym część po raz pierwszy opublikowana na płytach! Najnowszy box Polskiego Radia został wydany z inicjatywy Programu Drugiego.  Oprócz tego w "Poranku Dwójki": "Słowo na dzień", wiadomości,, "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonał Józef Wilkoń).

Do słuchania zaprasza Tomasz Szachowski.

8 lipca (wtorek), godz. 6.00-9.00

bch

Zobacz więcej na temat: KULTURA Lublin Rzeszów
Czytaj także

Przewodnik po letnich europejskich festiwalach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 16:40
Niemcy, Włochy Polska, Rosja… Wakacyjną Europę opanowała prawdziwa festiwalomania. – Gdziekolwiek wyruszymy, znajdziemy jakiś interesujący festiwal – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Jacek Marczyński. Zobacz, gdzie warto być tego lata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda PEN Clubu dla Marii Poprzęckiej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:00
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z wybitną historyk sztuki prof. Marią Poprzęcką na temat otrzymanej niedawno przez nią Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość ocaliła muzeum w Kozłówce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:00
– W pierwszej kierowniczce muzeum zakochał się radziecki oficer. Nie dopuszczał żołnierzy do pałacu, kierując ich do innych budynków. Dzięki temu Kozłówka zachowała swoje zbiory – mówił w Dwójce Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, pierwszego polskiego muzeum w powojennej Polsce.
rozwiń zwiń