Przewodnik po letnich europejskich festiwalach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 16:40
Niemcy, Włochy Polska, Rosja… Wakacyjną Europę opanowała prawdziwa festiwalomania. – Gdziekolwiek wyruszymy, znajdziemy jakiś interesujący festiwal – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Jacek Marczyński. Zobacz, gdzie warto być tego lata.
Audio
  • Przewodnik po letnich europejskich festiwalach (Poranek Dwójki)
  • Prof. Ryszard Zimak zaprasza na Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka 2014 (Poranek Dwójki)
Przewodnik po letnich europejskich festiwalach
Foto: Glow Images/East News

Dorota Kozińska relacjonowała z Berlina wakacyjną ofertę tego miasta, opowiadając m.in. o przeniesionym na lato jesiennym Berliner Festspiele, który przemianowano na festiwal Foreign Affairs. – Impreza zmieniła też nieco formułę, przez co stała się interesująca również dla miłośników tańca, ale także i popu – mówiła w "Poranku Dwójki". – To trzytygodniowy festiwal, który bez względu na jakość swoich propozycji jest znakomitą szkołą dla krytyków i widzów, którzy uczą się nowych kodów i języków sztuk performatywnych – opowiadała.

Aleksander Laskowski w dość egzotycznym Irkucku znalazł się z powodu zbliżającego się roku polsko-rosyjskiego (2015). W miejscowym Teatrze Muzycznym odbywa się tam letni festiwal po zamknięciu sezonu. Jacek Marczyński zauważył z kolei, że teraz, gdziekolwiek wyruszymy w Europę, znajdziemy jakiś interesujący festiwal muzyczny.  –Ta festiwalomania w tym momencie jest czymś niezwykłym – powiedział. – Poza sztandarowymi imprezami w Salzburgu, Edynburgu i w Schleswig-Holstein trwa właśnie w Niemczech festiwal muzyczno-operowy Bad Kissingen - z silnym akcentem polskim. Grała tam Filharmonia Narodowa, będzie grać Sinfonia Varsovia i polscy soliści – dodał.

Natomiast w Warszawie w środę 2 lipca rozpoczyna się festiwal Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka 2014. Impreza, organizowana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Stołeczną Estradą, będzie trwała przez dwa wakacyjne miesiące. Na festiwal w "Poranku Dwójki" zapraszał rektor Uniwersytetu Muzycznego prof. Ryszard Zimak, z którym rozmawiała Beata Stylińska

Co jeszcze Europa przygotowała dla miłośników muzyki i innych sztuk? O tym w nagraniu audycji.

***

W konkursie "Płyta tygodnia" do wygrania był album "Argentina! Legendy tanga od Carlosa Gardela do Astora Piazzoli" (nagrania z lat 1931-1963 zebrane na podwójnym albumie wydawnictwa Le Chant du Monde).
Oprócz tego: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wyboru dokonuje Krzysztof Globisz).

Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Europa MUZYKA Warszawa
Czytaj także

Europejski sukces oferty koncertowej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 21:20
Muzyczna oferta przygotowywana przez Program 2 Polskiego Radia uplasowała się na drugim miejscu w Europie (tuż po ofercie BBC) wśród radiofonii uczestniczących wspólnie w tworzeniu i emitowaniu nocnych audycji Euroradio Notturno. To dobra okazja, by przypomnieć całą unikatową ofertę muzyczną radiowej Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieter Wispelwey: kilka wiolonczel, trzy razy Bach, dwa razy Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 20:00
Poza tym: powroty do Dworzaka, Brittena czy Haydna. – Byłoby smutne, gdyby człowiek nagrał wszystko, mając trzydzieści czy czterdzieści parę lat. Zwłaszcza, że ciągle gram ten repertuar, więc perspektywa na pewno się zmienia – mówił w Dwójce wybitny wiolonczelista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hélène Grimaud: widzę kolory, gdy słyszę dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 13:12
– Muzyka oddziałuje na ludzi w bardzo różny sposób, w moim przypadku po prostu widzę kolor. Nie dzieje się to jednak nieustanne: czasami pojawia się, gdy gram, czasami, gdy słucham muzyki – mówiła w Dwójce znakomita francuska pianistka o swoim doświadczeniu synestezji.
rozwiń zwiń