Miłość ocaliła muzeum w Kozłówce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 10:00
– W pierwszej kierowniczce muzeum zakochał się radziecki oficer. Nie dopuszczał żołnierzy do pałacu, kierując ich do innych budynków. Dzięki temu Kozłówka zachowała swoje zbiory – mówił w Dwójce Krzysztof Kornacki, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, pierwszego polskiego muzeum w powojennej Polsce.
Audio
  • Krzysztof Kornacki opowiada o jubileuszu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Poranek Dwójki)
  • Grzegorz Bral mówi o Brave Festival 2014 (Poranek Dwójki)
Pałac Zamoyskich w Kozłówce
Pałac Zamoyskich w KozłówceFoto: Marek Krzystkiewicz/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

W związku z 70-leciem działalności placówki w piątek 4 lipca została otwarta wystawa "Zaczęło się w Kozłówce. Historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944-2014)”. Na ekspozycji znalazły się najciekawsze nabytki muzealne oraz wydawnictwa i realizacje konserwatorskie. Przedmioty można podziwiać w gablotach oraz na stronach opracowywanego właśnie katalogu.

– W 1944 r. Kozłówka miała ogromne szczęście – powiedział Krzysztof Kornacki. – Nowy etap w życiu pałacu Zamoyskich zaczął się w lipcu 1944 r., gdy do miasta weszły armie radziecka i polska. Już 4 listopada tego samego roku resort rolnictwa PKWN przekazał resortowi kultury zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce wraz z częścią przyległego folwarku i utworzono państwowe Muzeum Narodowe – opowiadał.

Było to pierwsze muzeum na polskich ziemiach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej, utworzone jeszcze w trakcie działań wojennych - armia polska i radziecka były wtedy jeszcze po prawej stronie Wisły. – W Kozłówce zatrzymał się jeden oddział radziecki, co było ogromnym szczęściem, bo dzięki temu niczego nie zdewastowano – mówił dyrektor muzeum. Okazało się ponadto, że w ocaleniu zbiorów placówki dużą rolę odegrała... romantyczna relacja radzieckiego oficera i Anieli Zaleskiej, pierwszej kierowniczki muzeum.

***

W audycji zapowiedzieliśmy także rozpoczynający się Brave Festival 2014. Gościem Dwójki był Grzegorz Bral, dyrektor festiwalu.

"Poranek Dwójki" prowadził Paweł Sawicki.

mc, ei

Zobacz więcej na temat: muzeum wielkopolskie
Czytaj także

Umieralnia i inne miejsca. Wizyta w domu Iwaszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 18:00
W swoim ostatnim pokoju miał ukochane płyty. Na szafce obok łóżka zaś: swój ulubiony portret Anny. W Dwójce odwiedziliśmy Stawisko, w którym o pisarzu - o listach, wierszach, o obecnej w dziełach muzyce - mówili znawcy i pasjonaci jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Puszczykowo. Muzeum przygód Arkadego Fiedlera

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:30
- Ojciec kochał słońce, kochał gorącą przyrodę, ciekawe ludy, dlatego najczęściej jeździł do Ameryki Południowej i Afryki - opowiadali w Dwójce Arkady i Marek, synowie znanego podróżnika, którzy oprowadzili nas po muzeum w Puszczykowie, gdzie zgromadzone zostały pamiątki z wypraw.
rozwiń zwiń