Witold Paryski i taternicy zdobywcy

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 19:00
"Żelazny Wuhap" i jego żona – czyli Zofia Radwańska-Paryska i Witold Paryski, ludzie, dzięki którym można by odbudować Tatry, gdyby ktoś zrównał je z ziemią…
Witold Henryk Paryski (na zdj.) był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR
Witold Henryk Paryski (na zdj.) był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR Foto: PAP/Stanisław Momot

Witold Paryski urodził się w Pittsburghu, był krajoznawcą, przewodnikiem tatrzańskim, ratownikiem TOPR. Napisał przewodnik taternicki Tatr Wysokich oraz – wraz z żoną Zofią Radwańską-Paryską – "Wielką encyklopedię tatrzańską". Ma na swoim koncie wiele pierwszych wejść w Tatrach, m.in. Filarem Leporowskiego na Kozi Wierch (w 1929), wprost od północy na Kozią Przełęcz Wyżnią (1929), prawym filarem północno-wschodniej ściany Rumanowego Szczytu (1937), prawym filarem północnej ściany Wideł (1953).
Zofia Radwańska-Paryska i Witold Paryski będą bohaterami najbliższego "Atlasu polskich podrożników". Opowiedzą o nich prof. Andrzej Paczkowski, historyk, ale również wielki znawca i miłośnik gór, oraz Apoloniusz Rajwa, który przez wiele lat przyjaźnił się z Paryskimi.
Nie zabraknie muzyki podhalańskiej, m.in. Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego i słowackiej kapeli z Nitry.
Zapraszają Kuba Borysiak i Bartosz Panek.
3 sierpnia (niedziela), godz. 14.00-16.00
jp/asz

Czytaj także

Od Poznania do Poznania. Polska podróż dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 20:40
– Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz mieli to, co mają wszyscy wielcy ludzie. Poznawanie świata było podstawowym celem ich bytu – mówił w Dwójce dr inż. Wojciech Kokociński o szalonej podróży wokół ziemskiego globu sprzed prawie 90 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Australijska gorączka złota oczami Seweryna Korzelińskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 17:00
- Korzeliński pojechał do Australii mając 51 lat. Jak na tamte czasy, był starcem. Nie nadawał się do pracy na polach złotonośnych. Zajął się więc wywożeniem ziemi do płukania złota, a potem drobnym handlem - tak o polskim podróżniku, który w 1851 roku przybył do Australii, opowiadał prof. Wiesław Olszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Afryce Wschodniej jest coś, z czego Polacy powinni być dumni

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 19:00
- Powoli odchodzące pokolenie Ady Wińczy zapisało się złotymi zgłoskami w historii Czarnego Lądu - podkreślał Grzegorz Kępski, organizator wypraw podróżniczych do Kenii, w audycji poświęconej słynnej znawczyni kultury i świata zwierząt Afryki Wschodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimą na Spitsbergenie księżyc zastępuje słońce

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 16:00
- Słońce zanika stopniowo. Są dni kiedy nie ma go już w mieście, ale jest jeszcze na górach. Potem nie ma go już na górach, ale jest jeszcze gdzieś w powietrzu - opowiadała w Dwójce Ilona Wiśniewska, autorka książki "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
rozwiń zwiń