"Letnia Filharmonia Aukso” to odbywający się co roku festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, którego jednak głównym atutem jest wyjątkowo wysoki poziom muzyczny związany z rozwojem jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce - Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Już od czternastu lat (do roku 2009 we współpracy z Domem Pracy Twórczej w Wigrach) Festiwal daje niezwykle rzadką w Polsce północno-wschodniej okazję usłyszenia najwybitniejszych muzyków. W roku 2014 po raz pierwszy odbędzie się południowa odsłona festiwalu – w Pieninach.
Rozpocznie ją koncert 8 sierpnia o godz. 20.00 w niecodziennej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Równie oryginalnie zapowiada się program tego wieczoru. Wypełni go bowiem muzyka etniczna w autorskiej, nieco jazzowej aranżacji muzyków zespołu Vołosi, którym towarzyszyć będzie jeden z najznakomitszych polskich zespołów smyczkowych – orkiestra Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Jest to orkiestra, która na przestrzeni ostatnich szesnastu lat silnie ugruntowała swoją pozycję jako zespołu kładącego nacisk na najwyższej klasy wykonawstwo muzyki, także tej z pogranicza różnych sfer. Przykładem tego kierunku jest właśnie program inaugurujący edycję pienińską „Letniej Filharmonii” i nie-klasyczni soliści z formacji Vołosi. Formacja ta w 2010 roku odniosła ogromny sukces na Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, a w 2011 zdobyła Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Zespół czerpie inspirację z ludowej tradycji muzycznej Karpat, gra w sposób żywiołowy, łącząc oryginalne i odległe od wszelkich banałów aranżacje z klasycznym kunsztem wykonawczym.
Przez dwa następne dni festiwalowe (9 i 10 sierpnia) wydarzenia odbywać się będą w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Pierwsze z nich to koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut - 9 sierpnia o godz. 16.00. W programie usłyszeć będzie można impresjonistyczną muzykę Claude Debussy’ego i Maurice’a Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór „Pulcinella” Igora Strawińskiego.
Po recitalu - o godz. 18.00 odbędzie się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki „Autobiografia” (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora.
Finałowy koncert orkiestrowy 10 sierpnia o godz. 18.00 wypełni już klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na Dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyć będzie dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia Januszowi Wawrowskiemu. Podczas tego wieczoru będzie można wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto- i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi będzie z pewnością wykonanie jego Koncertu skrzypcowego przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykona z AUKSO koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta.
mm